Koncern MBDA poinformował 29 listopada, że zakończyła się seria prób poligonowych przeciwlotniczych pocisków rakietowych zwiększonego zasięgu CAMM-ER (Common Anti-air Modular Missile Extended-Range). Przedstawiciele przedsiębiorstwa stwierdzili, że odbywające się w ostatnich miesiącach testy przyniosły oczekiwane rezultaty. Pociski skutecznie zwalczały cele na dużych dystansach i wysokościach, i potwierdziły swoją manewrowość.

CAMM-ER, wersja o wydłużonym zasięgu, może dolecieć na odległość czterdziestu pięciu kilometrów dzięki mocniejszemu silnikowi, w porównaniu do standardowych, które osiągają cele oddalone o dwadzieścia pięć kilometrów. Wyposażone są w aktywną samonaprowadzającą głowicę radiolokacyjną i system zimnego startu z wyrzutni pionowej jak w przypadku pocisków CAMM. Większa jest jednak ich masa (160 kilogramów) i długość (4,2 metra).

Pociski CAMM-ER zintegrowane zostaną systemem obrony powietrznej wojsk lotniczych i wojsk lądowych Włoch, zastępując pociski Aspide. Włoska marynarka wojenna rozważa uzbrojenie okrętów nawodnych – między innymi wielozadaniowych fregat typu Pattugliatore Polivalente d’Altura – w pociski CAMM-ER w ramach programu Albatros NG.

Podczas tegorocznego MSPO koncern MBDA zaoferował wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu CAMM (Common Anti-air Modular Missile) na podwoziu samochodu ciężarowego Jelcz w układzie 8 × 8. W ramach programu Narew poszukiwany jest dostawca jedenastu baterii, aby zastąpić zestawy 2K12M KUB-M, 9K33M2 Osa-AK/AKM i Osa-P.

W ubiegłym roku Sea Ceptor – morska odmiana pocisku – weszła do służby w brytyjskiej marynarce wojennej. Lądowa wersja – Land Ceptor – zadebiutowała w 2017 roku w Londynie na targach Defence and Security Equipment International. Obecnie Land Ceptor i Sea Ceptor eksploatowane są przez brytyjskie wojska lądowe i Royal Navy.

W marcu Northrop Grumman i MBDA ogłosiły pomyślne zakończenie wspólnego programu dołączenia pocisków rodziny CAMM do zintegrowanego systemu dowodzenia (IBCS) obroną powietrzną i przeciwrakietową. Tym samym CAMM stał się pierwszym nieamerykańskim pociskiem zintegrowanym z IBCS.

Zobacz też: Proca Dawida uzyskała gotowość operacyjną

(informacja prasowa)

materiały prasowe MBDA