Sekretarz generalny ministerstwa obrony Republiki Włoskiej, generał broni Nicolò Falsaperna, i sir Simon Bollom, szef brytyjskiej agencji zamówień obronnych DE&S, podpisali deklarację o współpracy w ramach programu samolotu bojowego nowej generacji BAE Systems Tempest. Tym samym Italia została drugim – po Szwecji – partnerem Brytyjczyków w tym ambitnym przedsięwzięciu.

Taki rozwój wypadków zapowiadano już kilka miesięcy temu. Po długim oczekiwaniu i licznych doniesieniach medialnych podpisy złożono podczas londyńskich targów Defense & Security Exhibition International.

Jak podkreśla oświadczenie włoskiego resortu obrony, prowadzone analizy wykazały, że Rzym i Londyn są naturalnymi sojusznikami w dziedzinie lotnictwa bojowego. Bliskiej współpracy Aeronautiki Militare i Royal Air Force sprzyja używanie przez oba kraje samolotów Eurofighter Typhoon i Lockheed Martin F-35 Lightning II, a wcześniej także Panavia Tornado. Na tym fundamencie powstały wspólna doktryna, system szkolenia i doświadczenia, co ma ułatwić prace nad nowym samolotem.

Obie strony zobowiązały się do stworzenia stosownego zaplecza przemysłowego. Z pewnością do programu włączą się koncerny MBDA i Leonardo, którego brytyjska część i tak jest już zaangażowana w rozwój Tempesta. Ostateczne decyzje na temat inwestycji w program mają być podjęte do roku 2025.

Zobacz też: Pocisk powietrze–powietrze u włoskich neofaszystów

(difesa.it, defensenews.com)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl