Po latach starań Wietnam znalazł się bliżej pozyskania używanego sprzętu Japońskich Sił Samoobrony. Premierzy Shinzō Abe i Nguyễn Xuân Phúc uzgodnili rozpoczęcie rozmów w tej sprawie.

Tokio poszło nawet o krok dalej, bowiem w podpisanym 1 lipca memorandum oprócz przekazywania sprzętu wojskowego jest także mowa o transferze technologii. Na razie nie ma jednak szerszych informacji na ten temat.

Budowa japońsko-wietnamskich relacji wojskowych ruszyła w roku 2012 wraz z pierwszym strategicznym dialogiem polityki obronnej. Kolejnym krokiem było przekazanie przez Japonię w latach 2014–2015 sześciu używanych kutrów rybackich, które przebudowano na patrolowce dla straży wybrzeża.

Zniesienie amerykańskiego embarga na sprzedaż broni do Wietnamu i złagodzenie japońskich przepisów dotyczących eksportu sprzętu wojskowego otworzyło zupełnie nowe perspektywy. Od 2016 roku mówi się o możliwości pozyskania przez Wietnam używanych japońskich P-3C Orionów.

Japonia sygnalizuje dużą chęć przekazania używanego uzbrojenia państwom Azji Południowo-Wschodniej naciskanym przez Chiny. Mimo licznych deklaracji prace nad odpowiednim ustawodawstwem przebiegają w Tokio bardzo powoli. Do tej pory używany japoński sprzęt pozyskały jedynie Filipiny.

Zobacz też: Wietnam blisko zakupu indyjskiej broni

(nippon.com)

MSDF