Rosoboroneksport podpisał kontrakt na dostawę sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Angoli. Poza tym Rosjanie zapewnią usługi posprzedażowe i wybudują fabrykę amunicji. Łączną wartość umowy szacuje się na miliard dolarów. Kontrakt prawdopodobnie podpisano w czasie niedawnej wizyty w tym kraju Dmitrija Rogozina, lecz oficjalne źródła odmawiają komentarza na ten temat.

Rosyjski dziennik Wiedomosti twierdzi, że głównym składnikiem pakietu jest osiemnaście myśliwców Su-30K, służących wcześniej w indyjskich wojskach lotniczych. Maszyny trafiły do Indii w latach 1997–1999. W 2006 roku wycofano je ze służby, zastępując nowszymi Su-30MKI. Samoloty rozebrano na części i umieszczono w magazynach, a rok później oddano Rosjanom. Ci z kolei w 2008 roku przekazali myśliwce Białorusinom. Nie brakowało chętnych do ich zakupu, zainteresowane bowiem były Białoruś, Syria, Sudan i Wietnam, a niedawno również Etiopia. Obecnie w Baranowiczach realizuje się prace nad modernizacją i doposażeniem samolotów.

Według mediów na liście znajdują się również śmigłowce transportowe Mi-17, czołgi, sprzęt artyleryjski, broń palna i amunicja. Rogozin zapewnił także, iż Rosjanie wybudują również fabrykę amunicji oraz infrastrukturę zapewniającą obsługę techniczną uzbrojenia produkcji radzieckiej i nowo nabywanego sprzętu rosyjskiego.

(defencenews.in)