Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych (AFRL) rozpoczęło program testów laserowych bojowych zestawów przeciwlotniczych w warunkach operacyjnych. Systemy dwóch typów zostaną rozmieszczone w zagranicznych bazach wykorzystywanych przez USAF. Cykl prób ma potrwać dwanaście miesięcy.

Testom poddane będą dwa systemy laserowe i jeden mikrofalowy. Zestawy laserowe to HELWS produkcji Raytheona (na zdjęciu tytułowym) i THOR opracowany przez AFRL. Raytheon dostarczy również mikrofalowy system PHASER. Nie podano, gdzie systemy będą dyslokowane, ale z dużą dożą prawdopodobieństwa można wskazywać na Bliski Wschód, Afganistan i ewentualne Afrykę. Tam nową broń będzie można sprawdzić w warunkach zbliżonych do bojowych.

W ubiegłym roku amerykańskie siły powietrzne przedstawiły swoje wymogi odnośnie do systemów obrony baz lotniczych oddziałujących na cel wiązką energii. USAF chce systemu optymalizowanego pod kątem zwalczania bezzałogowców i pocisków manewrujących. Kolejne wymogi to niskie koszty eksploatacji, zdolność do działania przy ograniczonym zapleczu logistycznym, konstrukcja modułowa i podatność na modernizacje.

Tactical High Power Operational Responder (THOR).
(Air Force Research Laboratory)

AFRL z niecierpliwością czeka na wyniki operacyjne swojego THOR-a. System został zaprojektowany z myślą o zwalczaniu rojów dronów. Zastosowane rozwiązania są utajnione, aczkolwiek THOR ma mieć możliwość prowadzenia ognia z dużą szybkostrzelnością.

Próby w zagranicznych bazach mają pozwolić na opracowanie procedur użycia i taktycznych założeń wykorzystania laserowych i mikrofalowych zestawów przeciwlotniczych, jak również ocenić ich użyteczność i niezawodność. Pozwolą także opracować programy szkoleniowe.

Siły powietrzne pozostawały do tej pory w tyle za wojskami lądowymi i marynarką wojenną. Najbardziej zaawansowana w rozmieszczaniu broni laserowej jest obecnie US Navy, która w lutym tego roku potwierdziła montaż systemu ODIN na niszczycielu USS Dewey (DDG 105). Z kolei US Army pracuje nad mobilnym systemem zainstalowanym na transporterze opancerzonym Stryker.

Zobacz też: Chiny rozwijają broń mikrofalową

(af.mil)

Air Force Research Laboratory