US Army udzieliła 1 sierpnia zamówienia koncernom Northrop Grumman i Raytheon na stworzenie sieci podwykonawczej dla przedsiębiorstwa Kord Technologies, po czym jedno z nich weźmie udział w konstrukcji prototypu lasera półprzewodnikowego o mocy 50 kilowatów. Dwa amerykańskie przedsiębiorstwa będą rywalizować o dostawę efektorów dla laserów, w które zostanie wyposażony pluton kołowych transporterów opancerzonych M1126 Stryker.

Kord Technologies zawarło umowę o wartości 203 milionów dolarów (około 789 milionów złotych). Koszt budowy czerech prototypów może jednak wzrosnąć do 490 milionów dolarów (około 1,9 miliarda złotych). Dostawę zaplanowano na pierwszy kwartał 2020 roku, zaś dwa lata później lasery będą testowane. General Dynamics Land Systems, producent wozów, zapewni wsparcie dla obu poddostawców, którzy staną przed wyzwaniem integracji systemów laserowych z transporterami.

Po przejściu prób z dwóch propozycji US Army wybierze właściwy efektor, a następnie powstaną kolejne trzy lasery, co pozwoli na wyposażenie w nie plutonu Strykerów. Właśnie ten aspekt spowoduje wzrost kosztów kontraktu 490 milionów dolarów.

Wyposażenie Strykerów w lasery stanowi część programu budowy mobilnej obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu (Mobile Short-Range Air Defense, M-SHORAD). Pozwoli to na skuteczniejsze zwalczanie środków napadu powietrznego różnego rodzaju, w tym pocisków artyleryjskich i moździerzowych.

Docelowo planuje się wyposażyć w tego rodzaju broń trzy plutony kołowych transporterów. Dotąd zamontowano na nich broń laserową o mocy dwóch i pięciu kilowatów. W ten sposób powstał MEHEL 2.0 (Mobile Expeditionary High Energy Laser). W lutym 2018 roku poinformowano o jego rozmieszczeniu w Europie.

W 2021 roku na Strykerach testowany będzie laser o mocy 20 kilowatów, zaś rok później rozpoczną się próby lasera o mocy 100 kilowatów.

M-SHORAD to zakrojona na dużą skalę inicjatywa wzmocnienia obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu US Army. W ostatnim czasie była ona niedoinwestowana. Strykery będą zintegrowane z pociskami FIM-92 Stinger i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi AGM-114 Hellfire. Docelowo ma powstać dziesięć batalionów dysponujących łącznie 144 zestawami. Stopniowo wycofywane będą zestawy AN/TWQ-1 Avenger na podwoziu M1097 HMMWV.

Zobacz też: USS Preble pierwszym niszczycielem uzbrojonym w laser

(defensenews.com)

US Army C. Todd Lopez, Army News Service