US Navy poinformowała o zainstalowaniu na pokładzie niszczyciela USS Dewey (DDG 105) systemu laserowego ODIN (Optical Dazzling Interdictor, Navy). Tyn samym Dewey stał się pierwszym okrętem typu Arleigh Burke wyposażonym w zaawansowany system wykorzystujący laser, aczkolwiek nie jest to typowa broń.

ODIN został zamontowany na pokładzie niszczyciele w listopadzie ubiegłego roku. W sieci pojawiły się wówczas zdjęcia okrętu z niezidentyfikowanym urządzeniem na dachu dziobowej pokładówki. Od początku uznano, że chodzi o laser, nie było jednak pewności, jakiego typu, chociaż z dużym prawdopodobieństwem wskazywano na ODIN. US Navy potwierdziła te spekulacje dopiero teraz.

System ODIN należy do kategorii broni niezabijającej. Jego zadaniem jest oślepianie sensorów wrogich bezzałogowców. Opracowano go, wykorzystując doświadczenia z testów systemu LaWS prowadzonych na pokładzie okrętu desantowego USS Ponce i przez krótki czas także na Deweyu. Parametry techniczne ODIN-a są nadal utajnione.

Pierwszym niszczycielem uzbrojonym w bojowy laser stanie się USS Preble (DDG 88). Do roku 2021 ma on otrzymać system HELIOS, który początkowo też będzie służyć do oślepiania wrogich systemów obserwacji, ale docelowo również do zwalczania niedużych jednostek nawodnych, dronów i nawet pocisków manewrujących.

W propozycji budżetu marynarki wojennej na rok podatkowy 2021 znalazło się 68,2 miliona dolarów na rozwój rodziny morskich laserów, w tym zaawansowanego prototypu systemu uzbrojenia o mocy 60 kilowatów lub więcej. Kolejny punkt dotyczy budowy demonstratora lasera o mocy 150 kilowatów. Urządzenie ma być testowane w przyszłym roku na pokładzie okrętu desantowego USS Portland (LPD 27)

Zobacz też: Rheinmetall i MBDA wspólnie opracują laser dla korwet K130

(military.com, thedrive.com)

U.S. Navy/ Mass Communication Specialist 3rd Class King