3 stycznia ministerstwo obrony Izraela poinformowało o przekazaniu US Army drugiej z dwóch zamówionych baterii izraelskiego systemu obrony przeciwlotniczej Żelazna Kopuła. Wszystko więc idzie zgodnie z planem, aby obie baterie uzyskały w 2021 roku gotowość operacyjną.
Bezpośrednio po nadesłaniu z Izraela wyrzutnie, pociski i stacje radiolokacyjne trafią na poligon White Sands w Nowym Meksyku. Tam rozpocznie się cykl szkoleń teoretycznych i praktycznych, a następnie pierwsze strzelania zwieńczone próbą generalną, podczas której efektory zniszczą pocisk manewrujący. Następnie elementy systemu trafią do Fort Bliss na granicy Teksasu i Nowego Meksyku. We wrześniu i grudniu 2021 roku na poligonie rakietowym White Sands odbędzie się formalne ogłoszenie gotowości operacyjnej.
Materiał filmowy z jednego z izraelskich portów potwierdza załadunek komponentów na frachtowiec, co oznacza, że Żelazna Kopuła jest drodze do Stanów Zjednoczonych. Nie będzie więc problemu, aby dotarła do odbiorcy – jak zapowiadano – w lutym. Elementy systemu Iron Dome zintegrowano z wykorzystywanymi przez US Army ciężarówkami Oshkosh HEMTT, które do Izraela dotarły na pokładach ciężkich samolotów transportowych Antonow An-124.
Szczególną ciekawostką na powyższym nagraniu jest to, że zamaskowano nazwę i inne elementy identyfikacyjne na statku, tak aby uniemożliwić (a przynajmniej utrudnić) jego wyśledzenie i przechwycenie na morzu.
Informacja o tym, że komponenty systemu są już w drodze jest istotna, ponieważ „dostarczony” w żargonie kontraktów obronnych oznacza jedynie, że towar formalnie przekazano w posiadanie kupującego, a nie że został fizycznie wysłany do miejsca przeznaczenia. Taka sytuacja dotyczyła między innymi uroczystej „dostawy” pierwszej baterii Żelaznej Kopuły do US Army we wrześniu.
Nie przeszkodziło to wojskom lądowym Stanów Zjednoczonych w oficjalnym zainaugurowaniu działalności dwóch pododdziałów, które w przyszłości będą obsługiwały dwie baterie Iron Dome. Pierwsza otrzyma baterię w zamian za systemy THAAD (Theater High-Altitude Air Defense) i podlegać będzie całkowitej reorganizacji, w tym przezbrojeniu w nowy sprzęt i procesowi szkoleniowemu. Druga powstaje od podstaw i do niej oddelegowany zostanie personel Szkoły Artylerii Obrony Powietrznej z Fort Sill w Oklahomie.
Kontrakt na dostawę dwóch baterii Iron Dome podpisano w 2019 roku. System służył będzie do ochrony sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w obszarach zagrożonych. Zamówienie obejmuje dwa stanowiska dowodzenia i stacje radiolokacyjne ELM-2084, dwanaście wyrzutni oraz 480 pocisków Tamir.
W marcu amerykańskie siły zbrojne zrezygnowały z zakupu dwóch kolejnych baterii, choć początkowo z tym systemem wiązano większe plany. Jako oficjalne powody anulowania planów zintegrowania systemu z istniejącą obroną przeciwlotniczą wskazano przede wszystkim odmowę Izraela w sprawie przekazania kodu źródłowego systemu, dużą wrażliwość na ataki cybernetyczne i obawę o kompatybilność z istniejącymi amerykańskimi rozwiązaniami technicznymi.
Zobacz też: Sterowce w chińskim systemie wczesnego ostrzegania
(jpost.com)