Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych 13 listopada oficjalnie zainaugurowały działalność dwóch pododdziałów, które w przyszłości będą obsługiwały systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu Żelazna Kopuła (Iron Dome / Kipat Bar’zel). Pierwsza otrzyma baterię w zamian za systemy THAAD (Theater High-Altitude Air Defense) i podlegać będzie całkowitej reorganizacji, w tym przezbrojeniu w nowy sprzęt i procesowi szkoleniowemu. Do końca tego roku otrzyma też nowe uzbrojenie i wyposażenie. 12 listopada pojawiła się również informacja, że Izraelska Organizacja Obrony Rakietowej dostarczyła pierwszą stację radiolokacyjną ELM-2084.

Druga bateria powstaje od podstaw i do niej oddelegowany zostanie personel Szkoły Artylerii Obrony Powietrznej z Fort Sill w Oklahomie. Dzięki temu transferowi personel bazy zwiększy się o dwadzieścia sześć osób. Temu pododdziałowi bateria Iron Dome zostanie dostarczona w styczniu 2021 roku. Pierwszą oficjalnie przekazano 30 września.

Obie baterie będą stacjonować w Fort Bliss, na granicy Teksasu i Nowego Meksyku. Miejsce to wybrano z uwagi na bliskość poligonu rakietowego White Sands Missile Range w Nowym Meksyku, gdzie baterie będą testowane i oceniane. Najpierw rozpoczną się pierwsze szkolenia teoretyczne i praktyczne z obsługi nowego sprzętu, a później – pierwsze strzelania.

W sierpniu 2019 roku podpisano kontakt na dostawę dwunastu wyrzutni, dwóch systemów radarowych ELM-2084 (które mają być stosowane tymczasowo – do zintegrowania amerykańskich), systemów zarządzania walką i 240 pocisków przechwytujących Tamir. US Army poinformowała 29 maja, że dwie baterie systemu uzyskają pełną gotowość operacyjną pod koniec 2021 roku. W marcu zrezygnowano z zakupu dwóch kolejnych baterii, choć początkowo z tym systemem wiązano większe plany.

Okazało się jednak, iż Kipat Bar’zel nie spełniała całości pokładanych w niej nadziei. Głównym problemem okazała się odmowa Izraela w kwestii przekazania amerykańskim siłom zbrojnym kodu źródłowego oprogramowania Żelaznej Kopuły, co utrudniało Amerykanom zintegrowanie systemu z ich obroną powietrzną.

Wprowadzenie Iron Dome do służby w US Army ma być rozwiązaniem krótkoterminowym do czasu uzyskania gotowości operacyjnej przez przyszły system krótkiego zasięgu Indirect Fire Protection Capability Increment 2-Intercept, który będzie kompatybilny z systemem dowodzenia IBCS (IAMD Battle Command System).

Zobacz też: Rafael zmodernizuje gruzińską obronę powietrzną

(military.com, armyrecognition.com)

Rafael Advanced Defense Systems