Gruzińskie ministerstwo obrony poinformowało 11 września o podpisaniu umowy z izraelskim koncernem Rafael, która pomoże w modernizacji tamtejszej obrony powietrznej. Nie poinformowano jednak o szczegółach porozumienia, milczy również beneficjent kontraktu. Nie wiadomo więc, jaki będzie zakres prac. Rozmawiano jednak o potencjalnej współpracy w przyszłości i możliwości organizacji szkoleń załóg systemów obrony powietrznej.

Sygnowana umowa wpisuje się ogólny program działania mający na celu odbudowę obrony przeciwlotniczej, która ucierpiała w wojnie z Rosją w 2008 roku. Wydaje się, że wybór izraelskiego przedsiębiorstwa nie jest przypadkowy, gdyż Tbilisi otrzymało w przeszłości systemy przeciwlotnicze Spyder (na zdjęciu), które również wykorzystano – i częściowo utracono na rzecz Rosjan – w bojach w 2008 roku.

Porozumienie z izraelskim przedsiębiorstwem to istotny, ale nie jedyny, element programu modernizacji sił zbrojnych. Wszelkie działania mają na celu znaczne ograniczenie zależności od części zamiennych rosyjskiej produkcji. Poza przenośnymi zestawami Grom na uzbrojeniu gruzińskich żołnierzy znajdują się także między innymi zestawy Osa-AKM czy Buk-M1. Obecna sytuacja polityczna nie sprzyja robieniu interesów z Rosjanami, nie może więc dziwić zwrócenie się ku Zachodowi.

15 czerwca 2015 roku minister obrony Tina Chidaszeli poinformowała o nabyciu od konsorcjum Thales Raytheon Systems radarów taktycznych Ground Master 200 w wersji mobilnej i systemów obrony powietrznej Crotale NG. Dwa lata później poinformowano o wyborze innego systemu proweniencji francuskiej: systemów stacjonarnego wystrzeliwania kierowanych pocisków rakietowych VL MICA (Missile d’Interception et de Combat Aérien, pocisk przechwytujący i walki powietrznej).

Wówczas było to pewnym zaskoczeniem, gdyż do tamtej pory wiele wskazywało, że do Gruzji trafią kompleksy przeciwlotnicze SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1, którymi Tbilisi od dawna się interesowało. SAMP/T jest jednak rozwiązaniem znacznie bardziej kosztownym i przeznaczonym głównie do likwidowania pocisków balistycznych.

Zobacz też: Iran wzmocni syryjską obronę powietrzną

(civil.ge, mod.gov.ge)

Pritishp333, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported