Szef Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew ogłosił, że w tym tygodniu zakończona zostanie pierwsza faza dostaw systemów przeciwlotniczych S-400 do Turcji. Dostawy rozpoczęły się 12 lipca.

W pierwszej fazie Rosja dostarczyła między innymi nośniki kołowe 5P85TM/TE2, pojazdy przeładunkowe 22T6-2/22T6E2 i kontenery z rakietami. W trakcie dostaw w sieci opublikowane zostało zdjęcie, na którym pojemniki z pociskami przeciwlotniczymi przeładowywane były z samolotu na cywilne ciężarówki z wykorzystaniem cywilnego dźwigu. Można domniemywać, że zamówienie realizowane jest w dużym pośpiechu. Dodatkowo tureccy żołnierze dopiero rozpoczęli szkolenia przygotowujące ich do obsługi nowego uzbrojenia.

Całkowity koszt zamówionych przez Turków systemów to około 2,5 miliarda dolarów. Za tę cenę Rosja ma dostarczyć dwie baterie S-400. Pierwsza z nich będzie stacjonować w bazie lotniczej Mürted w pobliżu Ankary. Oprócz samego sprzętu Turcja zakupiła także transfer technologii pozwalających na produkcję niektórych elementów.

Turcja w związku z przyjęciem do służby rosyjskich rakiet i radarów została wykluczona 17 lipca z programu rozwojowego samolotów wielozadaniowych F-35. Przedstawiciele Pentagonu nie wykluczyli jednak możliwości innej formy udziału Turcji w programie.

Zobacz także: Więcej Su-30 dla Indii

(tass.com, turkishminute.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International