Przedsiębiorstwo BMC, producent pojazdów pancernych, 8 sierpnia podpisało z tureckim ministerstwem obrony kontrakt przewidujący produkcję i sprzedaż 529 pojazdów opancerzonych Kirpi w konfiguracji specjalnie zabezpieczonej przed wybuchami min (Mine Resistant Ambush Protected). Wartość kontraktu określa się na ponad 300 milionów euro.

Turecki podsekretariat do spraw przemysłu obronnego poinformował jednocześnie, że skala tego zamówienia powinna wymóc na BMC współpracę z innymi lokalnymi przedsiębiorstwami. Kupno tak dużej liczby pojazdów na celu spełnienie wymogów sił tureckich sił zbrojnych w zakresie intensywnej walki z terroryzmem. Oznacza to, że pojazdy z pewnością trafią głównie na obszary południowo-wschodnich prowincji, gdzie tureckie wojska walczą z kurdyjskimi bojownikami.

Umowa obejmuje również zamówienie nieokreślonej liczby zmodernizowanych pojazdów Kirpi. Zaprezentowano go w maju 2017 roku podczas targów IDEF w Stambule. Oprócz zwiększonej odporności na wybuchy min pojazd otrzymał podwozie uformowane w kształcie litery V, a załoga siedzenia pochłaniające siłę wybuchu. Ponadto pojazd wyposażono w system automatycznego gaszenia pożaru, nowy interkom, system NBC i hak holowniczy.

Modernizacja jest skutkiem decyzji podjętych po zdarzeniu z 2015 roku. Wówczas pojazdu tego typu wjechał na minę w południowo-wschodniej Turcji. Wskutek wybuchu zdalnie odpalonej miny-pułapki w dystrykcie Pervari w prowincji Siirt zginęło ośmiu żołnierzy tureckich wojsk lądowych.

To nie pierwsze podejście Ankary do nabycia pojazdów tego typu. Poprzednie z powodu problemów finansowych skutkujących upadłością przedsiębiorstwa i przejęciem go przez państwo. Wówczas nie udało się wywiązać z umowy przewidującej dostawę 468 pojazdów opancerzonych Kirpi i samochodów w różnych konfiguracjach. Według postanowień tego porozumienia wszystkie maszyny miały być dostarczone do końca 2012 roku. W 2014 roku pojazdy Kirpi kupiła Tunezja.

Zobacz też: Turcja zwodowała czwartą korwetę typu Ada

(defensenews.com)

Copyleft, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported