Biuro Uzbrojenia ministerstwa obrony Tajwanu ogłosiło, że jest w trakcie opracowywania nowego wariantu pojazdu opancerzonego CM-32 Yunpao. Prace na dwoma prototypami niszczyciela czołgów (ewentualnie wozu wsparcia ogniowego) mają zakończyć się przed 2023 rokiem. Nowa odmiana będzie uzbrojona w armatę kalibru 105 milimetrów, współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra i dodatkowy zdalnie sterowany moduł z kalibrem 12,7 milimetra.

W budżecie resortu na 2021 rok Biuro Uzbrojenia otrzymało równowartość 27 milionów dolarów. Lokalne media, powołując się źródła wojskowe, twierdzą, że mimo zakupu luf armat kalibru 105 milimetrów z zagranicy ich seryjna produkcja będzie odbywać się na Tajwanie w drodze transferu technologii.

Ponadto Tajwańczycy oczekują obniżenia siły odrzutu o ponad 70%. Prawdopodobnie bazować będą na rozwiązaniach wykorzystanych przy budowie innego wariantu rodziny Yunpao: moździerza samobieżnego. Dotyczy to zaawansowanych modułów sterowania zapłonem i mechanizmem.

Nad projektem pojazdu Biuro Uzbrojenia współpracuje z Narodowym Instytutem Nauki i Technologii Chung-Shan. Nowy wariant będzie przystosowany do szybkich uderzeń przełamujących i wprowadzony do uzbrojenia jako wsparcie dla brygad piechoty zmechanizowanej, zapewniając duża mobilność, siłę ognia i łączność cyfrową.Rodzina Yunpao ma kilka wariantów. Na targach przemysłu zbrojeniowego Defense Services Asia 2018 (DSA 2018) w Kuala Lumpur zaprezentowano pojazd w wariancie samobieżnego moździerza ważący 24 tony. Uzbrojony jest w moździerz kalibru 81/120 milimetrów, zamontowany w obrotowym gnieździe z tyłu kadłuba. W czasie transportu moździerz jest chowany pod poziomą zasuwą, która w przypadku konieczności otwarcia ognia ma umożliwić szybkie przygotowanie uzbrojenia.

Tajwańczycy zamierzają też wyprodukować haubice samobieżne, które powstaną na bazie CM-32 w wyniku integracji podwozia z haubicą M114 kalibru 155 milimetrów. W kwietniu 2020 roku rozpoczęły się testy poligonowe bojowych wozów piechoty CM-34 Yunpao uzbrojonych w armaty automatyczne Mk44 Bushmaster II kalibru 30 milimetrów o donośności 2 kilometrów. Po zakończeniu dostaw tajwańskie siły zbrojne dysponować będą 305 bojowymi wozami piechoty. CM-32 w wersji transportera opancerzonego zaprezentowano po raz pierwszy w 2005 roku.

Nazwa Yunpao w języku mandaryńskim oznacza panterę mglistą, zwierzę żyjące na Tajwanie. Dalekosiężne plany mówią o wprowadzeniu do służby nawet 1400 wozów tego typu.

Zobacz też: Węgry wybrały nowego MRAP-a

(taiwannews.com.tw, cna.com.tw)

E3120656, domena publiczna