Na targach przemysłu zbrojeniowego Defense Services Asia 2018 (DSA 2018) w Kuala Lumpur tajwańskie państwowe centrum produkcji materiałowej i Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST) zaprezentowały nowy wariant transportera opancerzonego CM-32. Pojazd w wariancie samobieżnego moździerza waży 24 tony.

Układ zawieszenia pojazdu zmodyfikowano do układu hydropneumatycznego, zaś układ kierowniczy zmodernizowano z czterokołowego na sześciokołowy, aby zmniejszyć promień skrętu do dziewięciu metrów. Dysponuje ogółem szesnastoma kamerami na światło dzienne i termowizyjnymi, które mają zapewnić załodze zdolność dookólnego monitorowania przestrzeni wokół pojazdu.

Nowy CM-32 uzbrojony jest w moździerz kalibru 81/120 milimetrów, zamontowany w obrotowym gnieździe z tyłu kadłuba. W czasie transportu moździerz jest chowany pod poziomą zasuwą, która w przypadku konieczności otwarcia ognia ma umożliwić szybkie przygotowanie uzbrojenia do działania. Według Jane’s Defence Weekly moździerz dysponuje zaawansowanymi modułami sterowania zapłonem i mechanizmem, który zmniejsza odrzut o 70%.

Moździerz waży mniej niż 1000 kilogramów, może odpalić wszystkie rodzaje pocisków moździerzowych kalibru 81 lub 120 milimetrów. Twórcy podkreślają, że z łatwością może zostać zdemontowany, aby działał niezależnie od pojazdu. Nowy wariant transportera CM-32 wyposażono także w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, ładowany z wnętrza.

CM-32 w wersji transportera opancerzonego zaprezentowano po raz pierwszy w 2005 roku. Otrzymał nazwę własną Yunpao, co w języku mandaryńskim oznacza panterę mglistą, zwierzę żyjące na Tajwanie. Z seryjną produkcja wystartowano w 2007 roku po zamówieniu przez tajwańskie siły zbrojne 600 pojazdów. Według obecnych planów do roku 2020 mają powstać 652 pojazdy CM-32. Dalekosiężne plany mówią o wprowadzeniu do służby nawet 1400 wozów tego typu.

Tajwańczycy bardzo poważnie myślą również nad produkcją haubic samobieżnych, które powstaną na bazie CM-32 w wyniku integracji podwozia z haubicą M114 kalibru 155 milimetrów.

Zobacz też: 100 czołgów T-72B1MS dla Urugwaju?

(janes.com)

E3120656, domena publiczna