Rzecznik prasowy tajwańskiego ministerstwa obrony generał dywizji Chen Chung-chi poinformował, że Tajpej rozważa produkcję samobieżnych haubic, które powstaną na bazie kołowych pojazdów opancerzonych CM-32. Zaznaczył jednak, że to tylko wstępna koncepcja i wojska lądowe nie sprecyzowały jeszcze potrzeb operacyjnych w tym zakresie.

Nie podjęto zatem żadnych decyzji w sprawie wielkości produkcji, kosztów jednostkowych i założeń przyszłego projektu. Obecnie dowództwo wojsk lądowych analizuje potencjalne i najbardziej efektywne wykorzystanie pojazdów na szczeblu teatru działań wojennych.

Samobieżna haubica ma powstać w wyniku integracji podwozia transportera CM-32 z haubicą M114 kalibru 155 milimetrów. Ministerstwo obrony Tajwanu zamierza rozszerzyć program CM-32 poprzez budowę jego kolejnych wariantów, tworząc rodzinę pojazdów do realizacji różnorodnych zadań na polu walki. Byłyby one wówczas wsparciem dla zmechanizowanych brygad piechoty, zapewniając duża mobilność, siłę ognia i łączność cyfrową. Obecnie w planach pozostaje konstrukcja wozów dowodzenia, pojazdów rozpoznania skażeń i samobieżnego moździerza z armatą kalibru 81 lub 120 milimetrów.

Pojazd CM-32 w wersji transportera opancerzonego pokazano raz pierwszy w 2005 roku. Otrzymał nazwę własną Yunpao, co w języku mandaryńskim oznacza panterę mglistą, zwierzę żyjące na Tajwanie. Jednak faza badań i rozwoju i późniejsza produkcja nie była bezproblemowa. W pojeździe ujawniały się wady konstrukcyjne, zaś w sferze finansowej pojawiły się nieprawidłowości. Chung-Hsin Electric and Machinery Manufacturing, głównego wykonawcę programu CM-32, oskarżono o fałszowanie zapisów księgowych i kupowanie nieodpowiednich elementów z Chińskiej Republiki Ludowej.

Seryjna produkcja rozpoczęła się w 2007 roku po wstępnym zamówienia przez tajwańskie siły zbrojne sześciuset pojazdów. Napędzany jest dieslowskim silnikiem Caterpillar C12 o mocy 450 koni mechanicznych, porusza się z prędkością 120 kilometrów na godzinę i ma zasięg 800 kilometrów. W pojeździe w podstawowym wariancie mieści się dwóch członków załogi i ośmiu żołnierzy.

CM-32 w wersji kołowego transportera opancerzonego wyposażono w lekką, zdalnie sterowaną wieżę uzbrojoną w granatnik automatyczny kalibru 40 milimetrów i zamontowany współosiowo karabin maszynowy typ 74 kalibru 7,62 milimetra. W wersji bojowego pojazdu piechoty dysponuje armatą automatyczną Mk44 Bushmaster II kalibru 30 milimetrów. Poza tym istnieje CM-32 w wersji wozu wsparcia artyleryjskiego z armatą kalibru 105 milimetrów, który był już prezentowany publicznie.

Zobacz też: Celnicy z Hongkongu przechwycili KTO

(armyrecognition.com)

E3120656, domena publiczna