Żołnierze wojsk lądowych Republiki Chińskiej rozpoczęli testy poligonowe bojowych wozów piechoty CM-34 Yunpao (pantera mglista). Poinformowało o tym 16 kwietnia tajwańskie ministerstwo obrony narodowej, publikując raport prasowy. W ramach prób – odbywających się w ośrodku w południowej części kraju – pojazdy poruszały się po bezdrożach, sprawdzając zawieszenie i mobilności, oraz raziły cele statyczne i ruchome pociskami z armaty kalibru 30 milimetrów.

Ponadto ćwiczono stawienie zasłony dymnej i bezpieczne wycofanie się pojazdu z pola bitwy. CM-34 szykowany jest jako środek do zwalczania celów mocniej opancerzonych, w tym wrogich transporterów opancerzonych i infrastruktury wojskowej. Uzbrojeniem wozu jest armata automatyczna Mk44 Bushmaster II kalibru 30 milimetrów o zasięgu dwóch kilometrów.

Wcześniej – w październiku 2018 roku – cztery prototypy przeszły testy przedprodukcyjne, zaliczając sześćdziesiąt dwie kategorie i ponosząc porażkę w testach wtórnych tylko w dwóch. Wprowadzenie niezbędnych poprawek umożliwiło rozpoczęcie produkcji seryjnej z początkiem 2019 roku.

Raport ministerstwa zapewnia, że wprowadzenie bojowych wozów piechoty CM-34 (oznaczonych również TIFV – Taiwan Infantry Fighting Vehicle) postępuje zgodnie z planem. Oczekuje się, że do służby trafią 284 pojazdy tego typu. W kwietniu 2019 roku tajwańskie państwowe centrum produkcji sprzętu wojskowego zapewniło, że do końca 2019 roku żołnierze otrzymają pierwszą transzę trzydziestu dwóch egzemplarzy. W ubiegłym roku rozpoczęto produkcję seryjną pojazdów, które już w maju wzięły udział w ćwiczeniach „Han Kuang”.

17 kwietnia w sieci pojawiły się również nagrania wideo przedstawiające testy fabryczne prototypu M1, czyli wersji rozwojowej transportera opancerzonego CM-32. Otrzymał on nazwę Yunpao II. Za rozwój pojazdu odpowiedzialne jest Chung-Hsin Electric and Machinery Manufacturing, główny wykonawca programu CM-32.

W porównaniu z poprzednikiem Yunpao II ma przekonstruowany kadłub o długości 7,6 metra i szerokości 3 metrów. Wysokość kompletnego pojazdu to 2,4 metra. Napędzany jest silnikiem wysokoprężnym Caterpillar C9 o mocy zwiększonej 450 koni mechanicznych sprzężonym z automatyczną skrzynią biegów Allison HD4560P.

Warto przypomnieć, że na podwoziu transportera CM-32 można stworzyć wersje wyspecjalizowane. W kwietniu 2018 roku zaprezentowano pojazd w wariancie moździerza samobieżnego. Jeszcze wcześniej pojawił się pomysł stworzenia haubicy samobieżnej, która miałaby powstać w wyniku integracji podwozia transportera CM-32 z haubicą M114 kalibru 155 milimetrów.

Zobacz też: Czy Chiny są już drugim największym producentem broni?

(janes.com, armyrecognition.com)

玄史生, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported