9 maja serbskie siły zbrojne pokazały i przetestowały pocisk przeciwpancerny ALAS-C (Advanced Light Attack System) podczas ćwiczeń pod kryptonimem Çelik 2017 (Stal 2017). Przeprowadzono je na oddalonym o 45 kilometrów od Belgradu poligonie wojskowym Nikinci z okazji rocznic Dnia Zwycięstwa i Dnia Sił Zbrojnych, zaś udział w nich wzięło 560 serbskich żołnierzy i policjantów.

Obchodzone rocznice stały się okazją do zademonstrowania najnowszych osiągnięć rodzimego przemysłu. Wśród nich był właśnie kierowany światłowodowo pocisk przeciwpancerny dalekiego zasięgu ALAS-C w wersji obrony wybrzeża, który zniszczył poruszający się cel w odległości 12,5 kilometra od wyrzutni, czyli będąc w połowie określonego przez producenta zasięgu. ALAS-C wystrzelono z wyrzutni, składającej się z sześciu kontenerów i umieszczonej na pojeździe samochodu ciężarowego Nimr Automotive Hafeet w układzie 6 × 6.

ALAS-C produkowany jest przez rodzime przedsiębiorstwo EDePro (Engine Development and Production). Finansowany jest przez Jugoimport SDPR i wspólnie oferowany ze spółką Emirates Advanced Research and Technology Holding (EARTH) z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obie firmy założyły w tym celu spółkę joint venture. Poza tym w 2013 roku państwo z Półwyspu Arabskiego zdecydowało się na zakup pocisków tego typu.

ALAS to precyzyjny pocisk zaprojektowany do zwalczania stacjonarnych i mobilnych celów naziemnych oraz nawodnych. Wyposażony jest w kamerę z matrycą CCD w części nosowej, masa pocisku wynosi od 55 do 67 kilogramów i zależy od wersji. Porusza się on na wysokości od 50 metrów do jednego kilometra.

Występuje w trzech zasadniczych wersjach. ALAS-C jest pociskiem przeciwpancernym o zasięgu 25 kilometrów, który ma jednak ulec zwiększeniu do 50 lub 60 kilometrów. Istnieją też dwie inne wersje pocisku: ALAS-A i ALAS-B, o zasięgu odpowiednio 25 i 60 kilometrów. Zaprojektowano je do niszczenia czołgów, transporterów opancerzonych, umocnień i fortyfikacji przeciwnika oraz jego stanowisk dowodzenia. Istnieje również wersja pomniejszona – LORANA – o zasięgu do 9 kilometrów.

Zobacz też: Serbia chce kupić system S-300

(janes.com)

Srđan Popović, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported