Prezydent Serbii Aleksandar Vučić zapowiedział pozyskanie około trzydziestu śmigłowców w latach 2022–2023. Jest to kolejny ambitny etap trwającej od co najmniej 2015 roku modernizacji i rozbudowy serbskiej floty śmigłowcowej. Zakupy będą rozłożone na dwa lata w proporcji 18:12. W tę liczbę ma wchodzić kolejno jedenaście H145, cztery Mi-35, trzy Mi-17 oraz dwanaście (lub jedenaście) dalszych Mi-35, które mają być pozyskane od użytkownika należącego do Unii Europejskiej.

– Staniemy się, pozwolę sobie na to określenie, śmigłowcowym mocarstwem regionalnym – powiedział Vučić w czasie wizyty w bazie lotniczej w Niszu. Podkreślił również, że partię czterech fabrycznie nowych Mi-35 już opłacono.

Vučić nie ujawnił wprawdzie, z którego kraju Serbia pozyska używane Mi-35, ale można założyć z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, że chodzi o Cypr. Doniesienia o możliwej transakcji pojawiły się już wiosną tego roku. Wiadomo, że w kwietniu serbska delegacja odwiedziła bazę lotniczą w Pafos, aby dokonać inspekcji śmigłowców. Wartość transakcji szacowano na 150–300 milionów euro, zależnie od tego, czy Serbowie zdecydują się na zakup całej dwunastki czy jedynie sześciu z opcją na drugie sześć. Najwyraźniej zapadła decyzja, aby kupić wszystkie egzemplarze od razu.Cypr zamówił dwanaście Mi-35P w roku 2001 za prezydentury Glafkosa Kliridisa. Miały one jakoby odstraszać Turcję, na wypadek gdyby Ankara chciała sprowokować incydent w czasie, gdy Cypr był na ostatniej prostej przed akcesją do Unii Europejskiej. Zakup trzymano jednak przez rok w tajemnicy przed parlamentarną komisją obrony. Jeden śmigłowiec rozbił się w lipcu 2006 roku podczas lotu szkoleniowego. Zginęli wówczas rosyjski instruktor i cypryjski kadet. Niektóre publikacje podają, że śmigłowiec (numer boczny 822) został poważnie uszkodzony, ale fizycznie wciąż istnieje i został rezerwuarem części zamiennych. Pozostałe jedenaście pozostaje w służbie Gwardii Narodowej (Ethnikí Frourá) i ma być w dobrym stanie technicznym.

Cypryjski Mi-35P.
(Savvas Petoussis)

Cypr chce zastąpić swoje Mi-35P dwunastoma śmigłowcami nowej generacji. I w tym przypadku w grę wchodzi zamówienie całej partii jednorazowo lub podzielenie zakupu na dwie równe części, tak aby całość dostaw rozłożyć na dziesięć lat. Ze względu na rozmiar obciążenia finansowego, które pociąga za sobą taki zakup, bardziej prawdopodobny będzie ten drugi scenariusz. Osobną kwestią jest to, które śmigłowce dostępne na rynku spełnią wymagania Cypryjczyków.

Mi-35P wypełniały przez dwadzieścia lat służby jedynie zadania szkoleniowe i (podobno od czasu do czasu) rozpoznawcze. Tymczasem Cypr potrzebuje śmigłowców zdolnych do wypełniania zadań pożarniczych i poszukiwawczo-ratunkowych. Nieoficjalnie wiadomo, że Cypryjczycy są także rozczarowani współpracą z Rosją w kwestii obsługi technicznej sprzętu i dostaw części zamiennych, a sytuację dodatkowo pogarszają sankcje nakładane na rosyjskie przedsiębiorstwa i biznesmenów.W związku z tymi problemami całą flotę Mi-35P uziemiono na kilka miesięcy w 2018. Następnie śmigłowce latały w 2019 i 2020 roku, ale nie ma stuprocentowo pewnych informacji co do ich obecnej gotowości (lub niegotowości) do lotu. W latach 2021–2022 śmigłowce powinny przejść remont główny, łatwo więc zgadnąć, że Cypryjczycy woleliby przerzucić to zmartwienie na kogoś innego.

Tymczasem Serbowie już dawno postawili na łączenie zakupów w Rosji z zakupami w Europie Zachodniej i wszystko wskazuje, że są zadowoleni z efektów. W styczniu 2017 roku Serbia zamówiła pięć śmigłowców Airbus Helicopters H145M, które wprowadzono do służby w 119. Mieszanej Eskadrze Śmigłowcowej. Cztery z nich wyposażono w system uzbrojenia HForce. Kolejne cztery H145 służą w jednostce śmigłowcowej serbskiej policji.

Co szczególnie ciekawe, Serbowie we współpracy z Airbusem zintegrowali HForce z rodzimym uzbrojeniem. W grudniu 2019 roku na poligonie Nikinci przeprowadzono próbne ostre strzelania z wykorzystaniem niekierowanych pocisków rakietowych S8 kalibru 80 milimetrów. Ponadto na uzbrojeniu śmigłowców znajdują się zasobniki z karabinami maszynowymi kalibru 12,7 milimetra. Zapowiadano także integrację pocisków kierowanych, ale nie wiadomo, czy te plany doprowadzono do końca.Również w grudniu 2019 roku Serbia odebrała cztery rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-35. Stosunkowo nowym komponentem floty wiropłatów jest też pięć Mi-17W-5, z których pierwsze dwa dostarczono w czerwcu 2016 roku (były to pierwsze nowe serbskie śmigłowce od 1991 roku). Mi-17 służą w 890. Mieszanej Eskadrze Śmigłowcowej.

Ostatnio Serbia postawiła na jeszcze większą dywersyfikację i zaczęła kupować uzbrojenie również z Chin. W ubiegłym roku ujawniono zakup chińskiego systemu przeciwlotniczego FK-3. Jest to wersja eksportowa HQ-22, jednego z najnowszych chińskich systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu. System ma zwalczać cele na dystansie 150–170 kilometrów i wysokości od 50 metrów do 27 kilometrów. Wiadomo, że Belgrad chciał kupić trzy baterie za kwotę mniej więcej 200 milionów dolarów. Serbia kupiła również sześć chińskich rozpoznawczo-uderzeniowych bezzałogowych statków latających Cai Hong-92A (CH-92A).

W kwestii handlu uzbrojeniem między Serbią a Cyprem należy jeszcze przypomnieć, że dochodziło już do transakcji o tym samym kierunku, ale przeciwnym zwrocie. W październiku 2019 roku podczas defilady z okazji 59. rocznicy proklamowania cypryjskiej niepodległości zaprezentowano między innymi serbski pojazd wielozadaniowy BOV M16 Miloš i samobieżne armatohaubice kołowe Nora‑B52 kalibru 155 milimetrów. Według nieoficjalnych doniesień Cypr pozyskał dwadzieścia cztery Nory-B52 (cztery baterie) i osiem pojazdów M16 w dwóch wariantach: artyleryjskiego wozu rozpoznania i wozu dowodzenia baterią.

Zobacz też: Meksyk: Uzbrojone dzieci chronią wieś przed atakami kartelu

Dmitry Zherdin, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0