1 października podczas defilady z okazji 59. rocznicy proklamowania cypryjskiej niepodległości zaprezentowano wyposażenie Gwardii Narodowej pozyskane z Serbii. Ethnikí Frourá pokazała między innymi pojazd wielozadaniowy Miloš BOV M16 klasy MRAP i samobieżne armatohaubice kołowe Nora-B52 kalibru 155 milimetrów.

Defiladę odebrali prezydent Republiki Cypru Nikos Anastasiadis, minister obrony Sawwas Angelides i dowódca cypryjskiej gwardii narodowej generał broni Ilias Leontaris oraz minister obrony Grecji Nikos Panajotopulos i Serbii Aleksandar Vulin. Minister Angelides podziękował greckiemu i serbskiemu odpowiednikowi za współpracę przy budowaniu potencjału Ethnikí Frourá.

Według nieoficjalnych doniesień medialnych Cypr pozyskał dwadzieścia cztery Nory-B52 (powstaną cztery baterie) i osiem pojazdów BOV M16 w dwóch wariantach: artyleryjskiego wozu rozpoznania i wozu dowodzenia baterią. Prawdopodobnie pierwszą baterię – złożoną z sześciu armatohaubic – skompletowano w sierpniu. Szacuje się, że wartość umowy to około pięćdziesiąt milionów euro.

Pojazd wielozadaniowy Miloš BOV M16 zaprojektowano i wykonano w zakładach Jugoimportu SDPR w miejscowości Velika Plana niedaleko Belgradu. Całkowita masa wozu to 12–14 ton. Napędza go silnik Cummins ISB 300 o mocy 300 koni mechanicznych, co umożliwia rozwinięcie prędkości maksymalnej 110 kilometrów po drogach utwardzonych. Na pełnym baku Miloš jest w stanie przejechać 600 kilometrów.

Producent zapewnia, że pojazd charakteryzuje się ochroną balistyczną na poziomie 3 z przodu kadłuba i poziomie 2 po bokach według normy STANAG 4569, a także ochroną przeciwminową na poziomie 2a i 2b według STANAG 4569. W podstawowej wersji uzbrojono go w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra. Nie wyklucza to stosowanie zamiennie ręcznie obsługiwanych stanowisk strzeleckich, między innymi karabinu napędowego DillonAero M134 Minigun kalibru 7,62 milimetra, i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Zestaw artyleryjski Nora-B52 to modyfikacja armatohaubicy M84 Nora-A. Wyposażona jest w automat ładowania zapewniający szybkostrzelność na poziomie sześciu strzałów na minutę. Ogółem przewozi trzydzieści szczęść pocisków i przystosowana jest do strzelania standardową amunicją NATO. Działo zapewnia donośność 20 kilometrów, a przy wykorzystaniu pocisków ze wspomaganiem rakietowym zwiększa się do 41 kilometrów. Nory znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych Bangladeszu, Kenii, Mjanmy i Serbii.

Zobacz też: Rośnie napięcie wokół Cypru

(armyrecognition.com, janes.com)

Ministerstwo obrony Serbii