Ministerstwo obrony Serbii poinformowało o przekazaniu przez Jugoimport SDPR partii dziesięciu lekkich wielozadaniowych pojazdów opancerzonych BOV M16 Miloš. Sprzęt trafił do żołnierzy serbskich sił specjalnych. 18 stycznia w oficjalnej uroczystości na terenie koszar 72. Brygady Operacji Specjalnych z Pančeva wzięli udział wicepremier i minister obrony Nebojša Stefanović oraz szef sztabu generalnego generał Milan Mojsilović.

– Te nowoczesne bojowe wozy opancerzone, będące efektem pracy rodzimego przemysłu, trafiły do jednej z najbardziej elitarnych jednostek wojskowych na świecie – powiedział minister Stefanović. – Jestem pewien, że oddajemy je we właściwe ręce, ręce żołnierzy jednostki, która jest w stanie wykonać każde zadanie w obronie Serbii.

Żołnierze 72. Brygady Operacji Specjalnych mieli wcześniej okazję zapoznać się z osiągami tego pojazdu na poligonach oraz przetestować siłę ognia, poziom ochrony balistycznej i dzielność terenową na różnych nawierzchniach.Z materiału zdjęciowego z uroczystości można wywnioskować, że brygada otrzymała na wyposażenie również kilka bezzałogowych pojazdów lądowych Miloš (zwanych też Małymi Milošami), uzbrojonych w uniwersalne karabiny maszynowe Zastava M86 kalibru 7,62 milimetra zasilane z taśmy. Miloša wyposażono w kamerę termowizyjną, która może wykryć ludzi z maksymalnej odległości 450 metrów, co powoduje, że pojazd może brać udział w działaniach nocnych.

Autonomiczność wynosi 8 godzin jazdy po asfalcie i 3–4 godzin jazdy w terenie.
(Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej)

Minister Stefanović zapowiedział również kolejne dostawy sprzętu wojskowego do serbskich sił zbrojnych, w tym nowych transporterów opancerzonych Lazar-3 i armatohaubic Nora-B52K1 M15, o których mówił minister obrony Aleksandar Vulin w lipcu 2020 roku.

Świeża krew w serbskich wojskach lądowych

Pojazd wielozadaniowy BOV M16 Miloš pierwszy pojawił się publicznie na salonie IDEX 2017. Zaprojektowano go i wykonano w zakładach Jugoimportu SDPR w miejscowości Velika Plana niedaleko Belgradu. Produkowany jest w raz fabryce w Kuršumliji w południowej Serbii. Miloše mają masę 12–14 ton i napędzane są silnikami Cummins ISB 300 o mocy 300 koni mechanicznych, co pozwala na poruszanie się z prędkością 110 kilometrów na godzinę po drogach utwardzonych. Z pełnym zapasem paliwa Miloš jest w stanie przejechać około 600 kilometrów.W podstawowej wersji – przekazanej wojsku 18 stycznia – wyposażono go w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia M15 z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra umieszczony nad kabiną załogi. W skład modułu wchodzi też głowica optoelektroniczna z dalmierzem laserowym i kamerami dzienno-nocnymi. Z tyłu pojazdu znalazła się sześciolufowa wyrzutnia granatów dymnych kalibru 82 milimetry do samoobrony. Poza tym istnieje możliwość montażu ręcznie obsługiwanych stanowisk strzeleckich, wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych lub granatnika automatycznego kalibru 40 milimetrów.

Serbscy żołnierze otrzymali pierwsze dziesięć pojazdów. W tym roku mają odbywać się kolejne dostawy.
(Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej)

Według zapewnień producenta pojazd charakteryzuje się wysokim poziomem ochrony balistycznej (poziom 3 z przodu kadłuba i poziom 2 po bokach według normy STANAG 4569) i przeciwminowej (poziomy 2a i 2b według STANAG 4569).

W serbskich siłach zbrojnych Miloš będzie wykonywał szerokie spektrum misji, w tym patrolowych, rozpoznawczych, kontroli granic i terytorium, transportu i wspomagania operacji specjalnych. Ponadto będzie pełnił funkcję wozu dowodzenia, a także będzie brał udział w operacjach kontrpartyzanckich i antyterrorystycznych. Od charakteru misji będzie zależeć jego uzbrojenie.Bezzałogowy Miloš waży 620 kilogramów i ma osłonność balistyczną na poziomie 1 według NATO-wskiej normy STANAG 4569. Istotnym elementem jego wyposażenia jest zestaw optoelektroniczny z kamerą dzienną, która zidentyfikuje cel wielkości człowieka z odległości 1000 metrów (dysponuje 30-krotnym zoomem) i kamerą termowizyjna z 4-krotnym zoomem cyfrowym, rozpoznająca cel z odległości 450 metrów. Pojazd otrzymał też dalmierz laserowy o maksymalnym zasięgu 200 metrów i, po lewej stronie zestawu optoelektronicznego, dzienno-nocną kamerę do jazdy i nawigacji w terenie.

Zadaniem Miloša jest wspieranie pododdziałów sił specjalnych i rozpoznawczych, a także ułatwianie prowadzenia operacji antyterrorystycznych w terenie zurbanizowanym i trudno dostępnym. Do tej pory powstało kilka egzemplarzy przedprodukcyjnych, które poddawano stałym modyfikacjom.

Zobacz też: US Army testowała uzbrojonego robota-muła

(vs.rs)

Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej