4 lipca w bazie lotniczej Batajnica opodal Belgradu zaprezentowano sześć rozpoznawczo-uderzeniowych bezzałogowych statków latających Cai Hong-92A (CH-92A) i poinformowano oficjalnie o ich przyjęciu do służby w serbskim lotnictwie wojskowym. W ceremonii uczestniczyli prezydent Serbii Aleksandar Vučić i szef sztabu serbskich sił zbrojnych generał Milan Mojsilović.

Samolot transportowy Iljuszyn Ił-78 wylądował na pasie startowym Batajnicy dwa dni wcześniej. Oprócz bezzałogowców w ładowni znajdowały się trzy pojazdy z systemami kierowania i osiemnaście naprowadzanych półaktywnie laserowo pocisków FT-8C (lub FT-8D). Belgrad kupił drony nieuzbrojone, jednak w każdej chwili mogą one być wyposażone w bomby kierowane i pociski, gdyż mają węzły podskrzydłowe. Bezzałogowce będą przewożone i posyłane w powietrze z ciężarówek wojskowych FAP 2228.

Rząd Serbii zaznaczył, że zakontraktowane kolejne sześć bezzałogowców tego typu trafi do serbskich sił zbrojnych pod koniec roku. Planuje się również zakup większej liczby pocisków FT-8C (lub FT-8D). Zależeć to będzie od aktualnych potrzeb tamtejszego wojska.

Prezydent Vučić powiedział, że umowa obejmuje transfer chińskiej technologii, co pomoże Serbii w rozwoju własnego programu dronów pod kryptonimem „Pegaz”. W celu podniesienia potencjału lokalnego programu pracownicy Wojskowego Instytutu Technicznego z Belgradu przebywali w Chinach, gdzie zdobywali wiedzę na temat rozwoju bezzałogowców.

Drony CH-92A (Cai Hong w języku mandaryńskim oznacza tęczę) mogą działać w promieniu około 250 kilometrów od operatora na maksymalnej wysokości 5000 metrów. Poruszają się z prędkością około 200 kilometrów na godzinę i mogą pozostawać w powietrzu maksymalnie dziesięć godzin. Zdolne są do przenoszenia uzbrojenia o masie do 300 kilogramów. CH-92A zaprojektowało i produkuje przedsiębiorstwo Academy of Aerospace Aerodynamics (CAAA) z Pekinu, które wchodzi w skład China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC).

Pociski FT-8C produkuje China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT), również część CASC. Deklarowany zasięg FT-8C wynosi maksymalnie osiem kilometrów. Chińczycy zaznaczają, że zarówno drony, jak i pociski sprawdziły się już podczas konfliktu w Jemenie.

Zobacz też: Brytyjski program roju dronów nabiera rozpędu

(militaryleak.com, defenseworld.net, mod.gov.rs)

Ministerstwo Obrony Serbii