Najnowszy lotniskowiec US Navy, Gerald R. Ford (CVN 78), rozpoczął 8 kwietnia cykl prób morskich. Na tym etapie za okręt odpowiada jeszcze budowniczy, czyli stocznia Newport News. Mimo to Ford po raz pierwszy wyszedł w morze z mieszaną załogą złożoną z pracowników stoczni oraz przedstawicieli marynarki wojennej.

Próby potrwają kilka dnia i obejmą sprawdzenie funkcjonowania podstawowych systemów okrętu. US Navy określa wydarzenie jako kamień milowy w historii programu i wyraża nadzieję, ze teraz już będzie z górki. Podkreśla się przy tym, że Gerald R. Ford jest pierwszym od czterdziestu lat nowym projektem lotniskowca.

Z racji zastosowania wielu nowych technologii budowa okrętu napotykała liczne problemy i opóźnienia. Domagano się dokładnych kontroli coraz droższego okrętu, podawano w wątpliwość jego kompatybilność z myśliwcami F-35C, a Congressional Budget Office (CBO) proponowało wręcz anulowanie budowy kolejnych okrętów tego typu.

W swojej krótkiej historii USS Gerald R. Ford stał się nawet bohaterem afery szpiegowskiej. Nie dziwi więc, że US Navy wiąże z próbami morskimi lotniskowca ogromne nadzieje i z pewnością dołoży wszelkich starań, aby ich wyniki były zadowalające.

(navy.mil)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Ridge Leoni