5 czerwca rosyjski Centralny Naukowo-Badawczy Instytut Budowy Maszyn (CNIIToczMasz) i koncern Rostiech zaprezentowały prototypowy moździerz samobieżny 2S42 Łotos kalibru 120 milimetrów. Wydarzenie to było oczekiwane od dawna. Już na początku roku na jednej z kart kalendarza wydanego przez rosyjski CNIIToczMasz pokazano rysunek Łotosa, a projekt moździerza, o którym wzmiankowano już w 2014 roku, ujawniono podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armija-2017.

Szersza prezentacja Łotosa odbędzie się podczas tegorocznego forum Armija w Kubince w ostatnich dniach czerwca.

W trakcie przeprowadzonych dotąd prób badano przede wszystkim zachowanie się pojazdu podczas jazdy z prędkością 30 kilometrów na godzinę po z góry zaplanowanej trasie i zdolności do manewrowania w wymagającym terenie. Zaprezentowano również ruch pionowy działa, obrót wieży i regulowany prześwit podwozia. Wkrótce mają rozpocząć się próby systemu kierowania ogniem.

Łotos, zabudowany na podwoziu bojowego wozu piechoty BMD-4M, waży 18 ton i jest napędzany silnikiem wysokoprężneym 2W-06-2 o mocy 450 koni mechanicznych, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 70 kilometrów na godzinę. Na pełnym baku pojazd może przejechać co najmniej 500 kilometrów.

Przedział bojowy wyposażono w zautomatyzowaną wieżę uzbrojoną w moździerz automatyczny kalibru 120 milimetrów. Obsługę zapewnia załoga składająca się z czterech żołnierzy: dowódcy, mechanika-kierowcy, działonowego i ładowniczego. Szybkostrzelność moździerza to 6–8 strzałów na minutę, zaś donośność – 13 kilometrów. Przystosowany jest do strzelania standardowymi granatami moździerzowymi i specjalnie zaprojektowaną amunicją odłamkowo-burzącą.

2S42 Łotos został zaprojektowany z myślą o spełnieniu wymagań Wozduszno-diesantnych wojsk, tak więc oczywiście może być przerzucany drogą lotniczą. Wywodzi się z samobieżnego moździerza 2S36 Zauralec-D kalibru 152 milimetry, nad którym prace zawieszono trzy lata temu. Od systemu, który od bieżącego roku miał zajmować miejsce moździerzy 2S31 Wiena, Łotos zaczerpnął system kierowania ogniem.

System zaprojektowano, aby zastąpić działa samobieżne 2S9 Nona-S, 2S9-1 i 2S9-1M Nona-SM. Produkcja seryjna ma ruszyć w roku 2020, o ile uda się w ciągu sześciu miesięcy pomyślnie zakończyć próby państwowe.

Zobacz też: Dwie Akuły otrzymają po 200 Kalibrów

(armyrecognition.com, defenseworld.net, voicesevas.ru)

RIA Nowosti