Amerykańska marynarka wojenna poinformowała, że pierwszych dwóch pilotów ukończyło kurs instruktorów taktyki lotnictwa marynarki wojennej (Strike Fighter Tactics Instructor, SFTI) – znany szerzej jako Top Gun – na myśliwcach F-35C Lightning II. Absolwentami są major Derek Heinz z piechoty morskiej i kapitan William Goodwin z marynarki wojennej.

Kurs instruktorów taktyki jest prowadzony indywidualnie i został stworzony z myślą o już doświadczonych pilotach, których uczy się najnowszej taktyki, a także umiejętności dzielenia się zdobytą wiedzą w eskadrach macierzystych. Ponieważ nie ma możliwości, żeby każdy pilot marynarki wziął udział w kursie, jego absolwenci mają zadanie uczyć pozostałych tego, czego sami nauczyli się w Fallon, gdzie odbywają się kursy Top Gun.

Chociaż już wcześniej organizowano kursy mające przygotować pilotów do stosowania taktyki opracowanej dla F-35C, dopiero Heinz i Goodwin są pierwszymi pilotami, którzy rzeczywiście w czasie szkolenia latali na samolocie tego typu. W związku z wchodzeniem F-35C do służby i wycofywaniem starszych samolotów Naval Aviation Warfighting Development Center od dłużnego czasu wprowadzało do sylabusa elementy związane z wykorzystywaniem taktyki nowego myśliwca.

– Nadal będę uczył młodych pilotów latania na F-35C, teraz mam tylko dodatkowy obowiązek rozpowszechnia wiedzy z Top Gun oraz pilnowania sylabusa i standaryzacji metod szkolenia wśród instruktorów – powiedział major Heinz, służący w eskadrze VFA-125 „Rough Raiders”, będącej jednostką szkolenia operacyjnego dla wszystkich pilotów F-35C z marynarki wojennej i piechoty morskiej.

Z kolei kapitan Goodwin i inni absolwenci Top Gun z eskadry VFA-147 „Argonauts” przeszkolą pozostałych pilotów tej jednostki przed pierwszym rejsem operacyjnym lotniskowca z F-35C na pokładzie. Ponadto taktyka opracowana w czasie pierwszych kursów SFTI zostanie włączona do programu przygotowań wszystkich eskadr w czasie przygotowywania się do wyjścia w morze. VFA-147 ma wyjść w rejs operacyjny na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson (CVN-70) w 2021 roku.

Zobacz też: US Navy przetasowuje miejsca bazowania lotniskowców

(usni.org)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Wyatt L. Anthony