Na amerykańskim lotniskowcu USS Carl Vinson (CVN 70) zainstalowano pierwsze wyprodukowane seryjnie oprzyrządowanie wspomagające lądowanie na lotniskowcu Joint Precision Approach and Landing System (JPALS). System został zamontowany już w kwietniu – miesiąc przed zaplanowanym terminem.

Jest to pierwsze z dwudziestu trzech zamówionych urządzeń tego typu, których dostawy mają się zakończyć do jesieni 2023 roku. Zamówione za 234 miliony dolarów systemy produkcji Raythona zostaną zainstalowane na należących do amerykańskiej marynarki wojennej lotniskowcach i uniwersalnych okrętach desantowych z ciągłym pokładem lotniczym.

– JPALS to system wspomagania lądowania na lotniskowcu nowej generacji, dzięki któremu piloci będą mogli operować bezpiecznie na całym świecie, niezależnie od stanu morza i warunków pogodowych – powiedział komandor Kevin Watkins z US Navy. – JPALS nie tylko zwiększa bezpieczeństwo i prawdopodobieństwo sukcesu misji naszych pilotów, ale w przyszłości będzie wykorzystywany również jako urządzenie nawigacyjne umożliwiające bezpieczne lądowanie bazzałogowych samolotów MQ-25.

JPALS bazuje na systemie nawigacji satelitarnej GPS i łączy z dużą dokładnością systemy nawigacyjne samolotu z systemami kierowania ruchem lotniczym na lotniskowcu czy uniwersalnym okręcie desantowym. W ten sposób umożliwia przeprowadzenie bezpiecznego lądowania w każdych warunkach atmosferycznych z centymetrową precyzją. Dla zwiększenia bezpieczeństwa system jest zabezpieczony przed możliwością zakłócenia sygnału satelitarnego.

Prace nad urządzeniem JPALS rozpoczęły się w 2008 roku, a pierwsze próbne lądowanie z jego wykorzystaniem odbyło się w 2013 roku na pokładzie lotniskowca USS Theodore Roosevelt (CVN 71). Do teraz na lotniskowcach i okrętach desantowych zamontowano i przetestowano pięć urządzeń prototypowych. Uruchomienie i próby operacyjne JPALS na USS Carl Vinson powinny nastąpić jeszcze w czerwcu. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej zaplanowane jest na 2024 rok, a pełnej gotowości operacyjnej – na 2030 rok.

Zobacz też: Pierwszy lot MQ-25 Stingraya

(navyrecognition.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Sean M. Castellano