28 lutego dowódcy lotnictwa US Navy i US Marine Corps wspólnie ogłosili osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (IOC) przez wersję pokładową myśliwca wielozadaniowego Lightning II – F-35C. Tym samym program Joint Strike Fighter ostatecznie wyszedł z etapu, który można by nazywać jego wiekiem dziecięcym. Wszystkie inne wersje F-35, z izraelskim Adirem włącznie, osiągnęły gotowość już wcześniej, a F-35B zdążył nawet przejść chrzest bojowy.

Fundamentalnym warunkiem ogłoszenia IOC jest pełne przeszkolenie, wyposażenie i przygotowanie do działania w ramach floty jednej eskadry wyposażonej w nowy typ samolotu, co obejmuje także wdrożenie w niej autonomicznego systemu informacji logistycznej ALIS (zobacz też: US Navy nie ma dostępu do kodu źródłowego ALIS-a). W tym wypadku chodzi o VFA-147 „Argonauts”, pierwszą eskadrę operacyjna US Navy wyposażoną w F-35C. Niedawno jej piloci uzyskali na pokładzie USS Carl Vinson (CVN 70) dopuszczenia do działania z lotniskowca.

Uzyskanie IOC zależy zresztą nie tylko od eskadry, ale także od okrętu, na którym ma ona stacjonować. Dany lotniskowiec musi dysponować stosownym wyposażeniem technicznym, muszą na nim obowiązywać należyte procedury, a marynarze odpowiedzialni za obsługę samolotów muszą być stosownie przeszkoleni.

– F-35C jest gotów do działania, gotów do walki i gotów do zwyciężania – cieszył się szef lotnictwa US Navy, wiceadmirał DeWolfe Miller. – Dodajemy niesamowity system uzbrojenia do arsenału naszych lotniskowcowych grup uderzeniowych, znacząco zwiększający potencjał sił połączonych.

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, co osiągnęli nasi marynarze w społeczności Joint Strike Fightera – mówił z kolei komandor Max McCoy, dowódca Joint Strike Fighter Wing, któremu podlegają obecnie eskadry VFA-125 „Rough Raiders”, VFA-101 „Grim Reapers” i właśnie VFA-147 „Argonauts”. – Będziemy nadal się uczyć i usprawniać metody obsługi F-35C w okresie, w którym przygotowujemy się do pierwszego rejsu operacyjnego.

Zobacz też: F-35 vs Typhoon: „Berlin poświęca NATO w imię współpracy z Francją”

(navy.mil)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Manuel Tiscareno