Spółka General Dynamics European Land Systems – Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug GmbH poinformowała, że najnowsza wersja kołowego transportera opancerzonego Pandur Evolution w układzie 6×6 jest już w fazie produkcji seryjnej.

Pandura Evo po raz pierwszy zaprezentowano w czerwcu 2016 roku, zaś kontrakt na rozwój, testy i produkcję trzydziestu czterech pojazdów dla Austrii podpisano w grudniu 2016 roku. W tym roku odbyły się już próby poligonowe, które pozwoliły na podjęcie decyzji o wejściu do produkcji seryjnej. Wozy dostarczane będą przez zakłady Steyr-Daimler-Puch w Wiedniu.

Harmonogram wydaje się bardzo wymagający, gdyż jeszcze w tym roku do austriackich wojsk lądowych trafi pięć pojazdów. W 2019 roku będzie ich dwadzieścia jeden, zaś rok później – osiem sztuk. Wozy przeznaczone są dla dwóch batalionów strzelców zmotoryzowanych: 17. Jägerbataillon i 19. Jägerbataillon. Wszystkie pojazdy kosztować będą 105 milionów euro.

Pandur Evo powstał na zlecenie austriackiego ministerstwa obrony jako zmodernizowana wersja Pandura 6×6. Zmiany odnoszą się przede wszystkim do zwiększonej dopuszczalnej masy całkowitej, która wzrosła z 13,5 do 15 ton wskutek dodania paneli pancerza pasywnego na kadłubie. Nie pokryto nimi tylko górnej części kadłuba. Wzmocnieniu uległo również zawieszenie.

Pojazdy napędzane są silnikiem Steyr V6-12C o mocy 455 koni mechanicznych. Rozwijają prędkość maksymalną 105 kilometrów na godzinę i są w wstanie przejechać około 650 kilometrów na jednym baku paliwa. Stosunek masy do mocy to 25 koni mechanicznych na tonę.

Załoga Pandura Evo składa się z trzech żołnierzy: kierowcy, dowódcy i strzelca. W przedziale desantowym zmieści się dwunastu żołnierzy. Systemy komunikacji – radiostacje CNR-9000 i PNR-500AT – dostarczyło izraelskie przedsiębiorstwo Tadiran. Wóz ma zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie ESL Advanced Information Technology WS4 Panther uzbrojone w wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kalibru 12,7 milimetra (opcjonalnie można zamontować karabin maszynowy MG74 kalibru 7,62 milimetra lub granatnik automatyczny kalibru 40 milimetrów). Moduł uzbrojenia dostarczył izraelski Elbit Systems.

Zobacz też: Austria odebrała pierwszą partię Husarów

(janes.com)

materiały prasowe GDELS