Dowódca filipińskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Robert Empedrad, poinformował, że pierwsze w dziejach tej formacji okręty podwodne mają wejść do służby do roku 2027. Pomimo dość odległego terminu ruszyło już szkolenie personelu.

Pozyskanie dwóch okrętów podwodnych zostało uwzględnione w programie rozbudowy sił zbrojnych „Horyzont 2” przewidzianym na lata 2018–2022. Plan okazał się jednak zbyt ambitny i budowa floty podwodnej została przesunięta do programu „Horyzont 3”, obejmującym lata 2023–2027. Taka perspektywa czasowa była zresztą pierwotnie zakładana przez marynarkę wojenną.

Wiceadmirał Empedrad przyznał, iż już w grudniu 2018 roku grupa personelu marynarki wojennej została wysłana na szkolenie do Francji. Nie sprecyzował jednak, czy chodzi o szkolenie załóg, oficerów sztabowych czy obsługi technicznej. Niemniej jest to bardzo istotna informacja, stawiająca oferowany przez Naval Group typ Scorpène w roli faworyta.

O filipińskie zamówienie rywalizują wszyscy liczący się producenci okrętów podwodnych. Oprócz Francji swoje okręty oferują Rosja, Niemcy i Korea Południowa. Manila nie podała jeszcze planowanego terminu rozstrzygnięcia postępowania.

Zobacz też: Indie przekażą Mjanmie okręt podwodny

(newsinfo.inquirer.net)

Mak Hon Keong, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported