Indie przekażą Mjanmie okręt podwodny Sindhuvir projektu 877EKM. Będzie to początek sił podwodnych Mjanmy.

Informacje o pozyskaniu przez Mjanmę okrętu podwodnego nieznanego typu pojawiły się w marcu tego roku. Według indyjskich mediów o zamówienie rywalizowały Indie, oferujące używaną jednostkę projektu 877EKM, i Chiny, proponujące – również używany – okręt typu 035G. Mjanma zdecydowała się wybrać nowszą i bardziej zaawansowaną jednostkę indyjską.

Sindhuvir przechodzi obecnie remont połączony z modernizacją w stoczni Hindustan Shipyard Limited (HSL) w Visakhapatnamie. Prace mają zostać zakończone jeszcze w tym roku, po czym ma nastąpić przekazanie okrętu Mjanmie. W ramach modernizacji jednostka otrzyma indyjskie systemy, chociaż brakuje szczegółów, o jakie konkretnie urządzenia czy oprogramowanie chodzi. Zgoda na przekazanie i modernizację jednostki został wyrażona przez producenta, czyli Rosję.

Indyjskie media zastanawiają się również, na jakich zasadach odbędzie się przekazanie Sindhuvira. Najprawdopodobniej Mjanma korzysta z linii kredytowej otwartej przez Nowe Delhi w celu zakupu indyjskiej broni. Na takich zasadach mjanmańska marynarka wojenna zakupiła w roku 2017 opracowane w Indiach lekkie torpedy Shyena. Wartość tego kontraktu wynosiła 38 milionów dolarów.

Sindhuvir jest jednym z dziesięciu okrętów podwodnych projektu 877EKM zbudowanych dla Indii w stoczni Siewmasz w latach 80. i 90. Okręt podniósł indyjską banderę 26 sierpnia 1988 roku. W latach 1997–1999 jednostka przeszła w stoczni Zwiezdoczka modernizację do standardu projektu 877.3.

Zobacz też: Indie podarują Mjanmie używane Kirany

(economictimes.indiatimes.com)

losbarcosdeeugenio.com, Creative Commons Attribution 3.0 Unported