11 grudnia podczas ceremonii w bazie morskiej Korsør nad Wielkim Bełtem królewska duńska marynarka wojenna przyjęła do służby trzeci i ostatni okręt patrolowy typu Knud Rasmussen – KDM Lauge Koch (P572). Budowali go stoczniowcy ze stoczni Karstensens Skibsværft, tam też okręt wyposażono i uzbrojono.

Tym samym zakończył się rozwleczony w czasie proces przyjmowania Rasmussenów na wyposażenie. Warto przypomnieć, że pierwszy okręt tego typu trafił do służby jeszcze w 2008 roku, zaś KDM Ejnar Mikkelsen – rok później. Ogółem powstały trzy oceaniczne patrolowce. Co ciekawe, kadłuby wszystkich jednostek budowała Stocznia Północna w Gdańsku.

Koszt budowy okrętu Lauge Koch zamknął się w granicach 513 milionów koron duńskich (około 290 milionów złotych). Okręt ma długość siedemdziesiąt jeden metrów i wypiera 1720 ton. Podstawowa załoga składa się z osiemnastu marynarzy i oficerów. Na pokład można zabrać jeszcze ponad dwadzieścia osób.

Okręt dysponuje lądowiskiem dla śmigłowca na rufie za nadbudówką, ale nie ma hangaru. Może jednak dotankowywać operujące na morzy wiropłaty. Wyposażony jest w radar Terma Scanter do wykrywania jednostek nawodnych i powietrznych.

Ponadto Lauge Koch ma budowę modułową, której celem jest zapewnić łatwe dostosowanie do prowadzonych misji. To samo dotyczy uzbrojenia, gdyż jako podstawowe służy dziobowa armata OTO-Melara Super Rapido kalibru 76 milimetrów z systemem kierowania ogniem Ceros 200 i dwa karabiny maszynowe M/01 LvSa kalibru 12,7 milimetra. Okręt może być doposażony w zestawy rakiet przeciwlotniczych RIM-162 ESSM i wyrzutnie torped MU-90, co pozwoli na zwalczanie okrętów podwodnych.

Konstrukcja patrolowców typu Knud Rasmussen pozwoliła na wycofanie starszych okrętów typu Agdlek: Agdlek (Y386), Agpa (Y387), Tulugaq (Y388). Nowe okręty są znacznie większe i przygotowane do działań w północnych rejonach Atlantyku, a nawet i dalej w kierunku bieguna. Ich punktem zaopatrzeniowym będzie baza w Nuuk na Grenlandii.

Przystosowane są do pracy przy bardzo niskich temperaturach i wymagających warunkach atmosferycznych. Będą prowadzić operacje z zakresu patrolowania, ochrony wyłącznej strefy ekonomicznej, a także zadania poszukiwawczo-ratownicze.

Zobacz też: Dania będzie kupować F-35 na raty

(navyrecognition.com)

Flemming Sørensen, CC-BY-SA-3.0