W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o dwóch nowych holowanych haubicach kalibru 155 milimetrów opracowanych w Azji. Pierwsza z nich powstała w Indiach, druga w Chinach.

Bardziej zaawansowanym projektem jest indyjski Dhanush (na zdjęciu). W ubiegły poniedziałek zakłady GCF z Dżabalpuru przekazały armii trzy pierwsze egzemplarze. Haubica powstała dzięki transferowi technologii od szwedzkiego Boforsa w ramach zawartego jeszcze w latach 80. kontraktu na dostawę haubic FH-77. W stosunku do pierwowzoru Dhanush ma lufę wydłużoną z 39 do 45 kalibrów, dzięki czemu udało się zwiększyć zasięg ognia z 27 do 38 kilometrów. Indyjska armia zakłada na obecnym etapie zamówienie stu czternastu haubic, chociaż docelowo może ich otrzymać ponad czterysta.

Z kolei chiński koncern NORINCO potwierdził gotowość do uruchomienia seryjnej produkcji lekkiej haubicy AH4. Dzięki zastosowaniu odpowiednich stopów udało się ograniczyć masę działa do czterech i pół tony. W zależności od rodzaju amunicji haubica o lufie długości 39 kalibrów może strzelać na odległość od 25 do 40 kilometrów. AH4 może stać się konkurencją dla M777 BAE systems.

(armyrecognition.com; fot. Gopal1035 na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic via Flickr)

Gopal1035, Creative Commons Attribution 2.0 Generic