Izraelskie ministerstwo obrony poinformowało o udanym zintegrowaniu systemu obrony aktywnej Trophy z ciężkim transporterem opancerzonym Namer. Obecnie rozpoczną się testy tak wyposażonych pojazdów.

Wyposażenie Namerów w system obrony aktywnej było planowane już niemal dziesięć lat temu. Na przeszkodzie stawały jednak rywalizacja między firmami oraz zmienne koncepcje w kierownictwie sił zbrojnych. Początkowo produkowany przez Rafaela Trophy miał trafić jedynie na wyposażenie czołgów podstawowych Merkawa 4, zaś pozostałe pojazdy pancerne miały otrzymać tańszy system Iron Fist opracowany przez IMI.

Wreszcie zwyciężyła koncepcja, aby bazujące na Merkawie 4 Namery również wyposażyć w Trophy. Po zakończeniu testów system ma być instalowany na wszystkich nowo wyprodukowanych transporterach. Izraelski resort obrony nie poinformował jednak, czy i kiedy taka procedura obejmie już eksploatowane pojazdy. Obecnie Siły Obronne Izraela posiadają ponad 120 Namerów, do roku 2027 ich liczba ma osiągnąć 531 sztuk.

(defensenews.com, fot. IDF photo)