1 lutego ukaże się książka Macieja Olchawy „Misja Ukraina”. Jest to opowieść o początkach kryzysu na Ukrainie i wojny domowej we wschodniej części tego kraju oraz udziale byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego w prowadzonych tam zabiegach dyplomatycznych.

Serwis Konflikty.pl objął publikację patronatem medialnym.

Informacja o książce:

Tydzień przed szczytem Partnerstwa Wschodniego, 21 listopada 2013 roku, rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje prace nad umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Następnego dnia około dwóch tysięcy osób zgromadziło się na Majdanie Niezależności. Był to początek Euromajdanu. Proeuropejska rewolucja, która zaczęła się, gdy Janukowycz odrzucił proces zbliżenia się do UE, błyskawicznie przekształciła się w bunt przeciwko status quo, przeciwko wszystkim chorobom, które niszczyły Ukrainę.

Zdaniem wielu lekarstwem dla Ukrainy była umowa stowarzyszeniowa i pogłębione relacje z Unią Europejską. Gdy Janukowycz odebrał im resztki nadziei, narodził się Euromajdan. Następstwa tego odważnego zrywu to kule snajperskie na ulicach Kijowa, męczeńska śmierć Niebiańskiej Sotni, ucieczka Janukowycza, Anschluss Krymu przez Rosję i wojna na wschodzie Ukrainy. Liczba ofiar jest już liczona w tysiącach.

Nie wiadomo, jak ta historia się zakończy dla Ukraińców i ich państwa. Ta książka jest o tym, jak się zaczęła i jaką rolę w niej odegrał Aleksander Kwaśniewski i misja pod jego przewodnictwem. „Misja Ukraina” odsłania kulisy fascynującej gry polityczno-dyplomatycznej, zaprezentowanej w formie dynamicznej narracji usłanej intrygami.

Maciej Olchawa – „Misja Ukraina”. Wydawnictwo RM, 2016. Stron: 216. ISBN: 978-83-7773-517-6.

Maciej Olchawa – „Misja Ukraina”. Wydawnictwo RM, 2016. Stron: 216. ISBN: 978-83-7773-517-6.