W tym tygodniu w księgarniach pojawiło się już piąte wznowienie książki „Snajperzy drugiej wojny światowej” wydanej przez Wydawnictwo RM w serii Sekrety Historii. Nasz serwis objął ją patronatem medialnym.

Niemal cztery lata temu opublikowaliśmy recenzję tej książki. Ponadprzeciętnemu zainteresowaniu polskiego odbiorcy nie należy się dziwić. Snajperzy wzbudzają ciekawość ludzi, choć ich działania są oceniane bardzo różnie. Koledzy z wojska zapewne nie narzekają, gdy chodzi o zlikwidowanie zagrożenia (ze strony wrogich snajperów lub zamachowców-samobójców) na polu walki i tym samym zwiększenie ich bezpieczeństwa, jednak wśród wielu, w tym obrońców praw człowieka, działania snajperów wywołują dezaprobatę.

Historie snajperów – przynajmniej niektórych – z pewnością nadają się na wielki ekran. Wielki sukces odniosły Wróg u bram, opisujący historię sowieckiego snajpera Wasilija Zajcewa czy Snajper, który przedstawia losy Chrisa Kyle’a, snajpera elitarnej jednostki Navy SEALs, który przed tragiczną śmiercią zdążył spisać swoje wspomnienia wydane później w Polsce staraniem Znaku. Wielu innych czeka na swoją szansę, aby znaleźć się u masowego odbiorcy i trafić najpierw na karty książek, a potem do kin.

Książka „Snajperzy drugiej wojny światowej” – jak sama nazwa wskazuje – to dzieje dziesięciorga likwidatorów z czasów największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. Bohaterami są Bert Kemp, Wasilij Zajcew, Ludmiła Pawliczenko, Clifford Shore, Sepp Allerberger, Patrick Devin, Harry M. Furness, a także brytyjscy snajperzy z operacji „Foxley” i japońscy strzelcy wyborowi. Historia każdego z nich z jednej strony jest podobna, z drugiej zaś – tak jak choćby Ludmiły Pawliczenko – nadaje się na osobną książkę.

Lekturę należy polecić wszystkim zainteresowanym okresem drugiej wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem działań snajperów. Czytelnik nie powinien jednak nastawiać się na to, że uzyska szczegółową historię każdego z bohaterów, ale duża liczba zdjęć i podjęcie prób pokazania snajperów jako ludzi, a nie tylko maszynek do zabijania, stanowi istotną zaletę tej publikacji.

Książka jest dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa.

Informacje o książce

Podziwiani przez niektórych jako doskonali wojownicy, potępiani przez innych jako bezwzględni zabójcy – snajperzy bojowi to więcej niż strzelcy. To zdyscyplinowani profesjonaliści o stalowych nerwach, wyszkoleni w strzelaniu do celu, prowadzeniu zwiadu i maskowaniu się. W czasie drugiej wojny światowej, angażowani przez obie strony konfliktu, zadawali śmiertelne ciosy wrogiej armii.

W tej książce uznani historycy wojskowości prezentują głośne akcje snajperskie i sylwetki słynnych snajperów. Kreślą ich portrety psychologiczne oraz plastycznie opisują umiejętności strzeleckie. Przywołują wcześniej niepublikowane relacje z pierwszej ręki.

Podczas lektury czytelnik niemal odczuje przenikliwy ziąb, w jakim często walczyli strzelcy wyborowi frontu wschodniego, Zajcew i Allerberger, a także cuchnącą, parną dżunglę, gdzie japońscy snajperzy ginęli w koronach drzew. Lepiej zrozumie osobistą zemstę, którą kierowała się rosyjska snajperka Ludmiła Pawliczenko, i sposób, w jaki Fin Simo Häyhä wykorzystał swoje umiejętności myśliwego i narciarza, żeby zgładzić aż 700 żołnierzy Armii Czerwonej i stać się najskuteczniejszym jak dotąd strzelcem wyborowym.

Ta trzymająca w napięciu książka pozwala zrozumieć rolę, jaką snajperzy odegrali na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, a przede wszystkim docenić ich odwagę i umiejętności prezentowane w sytuacji największego zagrożenia.

Patronat medialny nad publikacją sprawują portal Konflikty.pl i Magazyn Historia. Technika wojskowa.