3 lutego na rynku wydawniczym po raz pierwszy ukaże się książka „5/25. Saperzy w strefie śmierci” wydana przez Czarne w serii Linie Frontu, w której pojawiła się ostatnio między innymi „Rosja we krwi”. Nasz serwis objął ją patronatem.

Polski Czytelnik z pewnością pamięta lekturę „Sapera” brytyjskiego autora Kevina Ivisiona. Służący w Iraku pirotechnik nieraz stawał przed koniecznością rozbrojenia ajdików na drodze wojskowego konwoju w środku wrogiego miasta. Barwnie opisywał zachowania tłumów rozwścieczonych cywilów gapiących się na to, co będzie robił żołnierz, którego nie darzą sympatią. W każdej chwili jeden z nich może wyjąć telefon komórkowy i aktywować uzbrojony ładunek wybuchowy, a w oknie któregoś budynku może czaić się snajper.

Z podobnymi zadaniami musieli radzić sobie polscy saperzy podczas konfliktu w Afganistanie. O tym właśnie jest ta książka. Między innymi, gdyż Bogusław Politowski przybliża również inne zadania, które są stawiane pirotechnikom znad Wisły w czasie pokoju. Jest to polski wkład w opowieść o jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów świata, o którym do tej pory szerzej rozpisywali się Amerykanie i Brytyjczycy i między innymi z tego powodu powinien trafić w ręce Czytelnika.

Książka, także w formie e-booka, jest dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa.

Informacja o książce

5/25 to podstawowa procedura saperskiej kontroli bezpieczeństwa podczas działań bojowych. Po zatrzymaniu pojazdu w miejscu, które wzbudziło podejrzenie, saperzy szczegółowo przeszukują teren w promieniu pięciu metrów od wozu, a następnie powiększają strefę do dwudziestu pięciu metrów. Od ich dokładności i skupienia zależy bezpieczeństwo całej kolumny. Od ich opanowania i czujności – życie wojskowych i cywili.

Dziennikarz i korespondent wojenny Bogusław Politowski z pasją i szacunkiem opisuje trudne zadania oddziałów saperskich. Opowiada o niebezpiecznej służbie polskich saperów i zadaniach bojowych, jakie wykonywali między innymi podczas misji w Afganistanie. Pisze o wykorzystaniu do poszukiwania min pułapek specjalistycznego sprzętu i wyszkolonych psów. Opisuje tragiczne wypadki, których na wojnie nie da się uniknąć. Przybliża również pracę żołnierzy wojsk inżynieryjnych w czasie pokoju – kiedy trzeba wysadzić zator lodowy na rzece, usunąć powojenny niewybuch znaleziony podczas budowy nowego osiedla czy wysadzić wał przeciwpowodziowy.

5/25 to książka o żołnierzach jednej z najciekawszych formacji wojskowych i hołd dla etosu saperskiej służby.