Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż śmigłowców MH-60R Seahawk Indiom. Tym samym po latach starań indyjska marynarka wojenna może wreszcie pozyskać nowoczesne śmigłowce pokładowe.

Szacowany na 2,6 miliarda dolarów kontrakt obejmuje sprzedaż 24 śmigłowców wraz z częściami zamiennymi, szkoleniem i wsparciem technicznym. Waszyngton podkreśla konieczność wzmocnienia zdolności indyjskiej marynarki wojennej do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych w obliczu rosnącej obecności Chin na Oceanie Indyjskim. Nie są znane jeszcze proponowane terminy dostaw.

MH-60R zastąpią w służbie przestarzałe już Sea Kingi. Poszukiwanie nowych śmigłowców dla marynarki wojennej jest kolejną indyjską telenowelą. Latem 2017 roku zaczęto mówić o zbliżającym się ogłoszeniu dwóch przetargów na ponad 230 wiropłatów. Spodziewany koszt zakupu następców Sea Kinga i Alouette III wynosił ponad 10 miliardów dolarów. Postępowania do tej pory nie zostały ogłoszone, a pod koniec tego samego roku pojawiły się informacje o konieczności pilnego zakupu 24 śmigłowców wielozadaniowych.

Tutaj na cenę wkroczył Seahawk. Informacje o poważnym zainteresowaniu amerykańską konstrukcją pojawiły się w czerwcu 2018 roku. Strona indyjska miała dokładnie zapoznać się z MH-60R podczas ćwiczeń „Malabar 2018”, prowadzonych wspólnie z siłami morskimi USA i Japonii.

Zobacz też: Seahawki dla Tajwanu

(economictimes.indiatimes.com)

Lockheed Martin