Według wypowiedzi rzecznika prasowego Wschodniego Okręgu Wojskowego, dzisiaj zostanie oficjalnie wprowadzony do służby bojowej czwarty pułk uzbrojony w systemy obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf. Będzie stacjonował na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Podczas wczorajszych uroczystości na poligonie „Kapustin Jar” odbyła się ceremonia przekazania przez koncern PWO „Ałmaz-Antiej” następnego pułku zestawów przeciwlotniczych S-400. Oficjalna ceremonia oddania tego sprzętu Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej odbędzie się dzisiaj, po dokonaniu wszystkich czynności zdawczo-odbiorczych. Następnie pułk ulegnie przemieszczeniu w pobliże miasta portowego Nachodka na Dalekim Wschodzie, gdzie znajduje się miejsce jego stacjonowania.

Tym samym czwarty pułk przeciwlotniczy S-400 dołączy do innych, już będących w służbie, rozmieszczonych w regionie moskiewskim (dwa) oraz w Obwodzie Kaliningradzkim. Zgodnie z dalekosiężnymi planami, do 2020 roku Rosja ma mieć dwadzieścia osiem pułków S-400 Triumf, z których każdy składać się będzie z dwóch batalionów (po 8 wyrzutni w każdym). Co więcej, do tego czasu Rosjanie planują rozpocząć rozmieszczanie opracowywanego systemu S-500, który wraz z S-400 będzie stanowił trzon obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Rosji.

S-400 Triumf jest systemem obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu. System jest zdolny do rozpoznania celów do 600 kilometrów. Może zwalczać jednocześnie trzydzieści sześć celów w odległości do 400 kilometrów i lecących na wysokości 30 kilometrów. System jest w pełni zautomatyzowany i przeznaczony do likwidacji różnych celów, w tym samolotów, bezzałogowych aparatów latających, oraz pocisków i rakiet balistycznych.

(defencetalk.com)