Amerykańskie przedsiębiorstwo AM General otrzymało od Dowództwa Zamówień Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (US Army Contracting Command) kontrakt, na którego mocy zmodernizuje 200 jordańskich pojazdów HMMWV. Umowa o wartości 15,12 miliona dolarów będzie realizowana w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS).

Prace zmierzające do unowocześnienia Humvee służących w Królewskich Jordańskich Wojskach Lądowych odbywać się będą w Ammanie. Harmonogram zakłada, że zakończą się do 13 grudnia 2020 roku.

Do tej pory Jordania otrzymała 250 pojazdów M998A0, wersji podstawowej, pozbawionej opancerzenia i dodatkowego uzbrojenia. Załoga dysponowała jedynie wyposażeniem indywidualnym poszczególnych żołnierzy. W grudniu 2012 roku do portu w Akabie dostarczono na pokładzie frachtowca pięćdziesiąt pojazdów w wersji M1165A1B3 HMMWV. W styczniu 2013 roku osobnym transportem dotarły części zamienne i pozostałe wyposażenie.

Warto wspomnieć, że w trakcie modernizacji są też artyleryjskie niszczyciele czołgów Centauro B1 pozostające w służbie wojsk lądowych Haszymidzkiego Królestwa Jordanii. Unowocześnieniem zajmują się pracownicy hiszpańskiego przedsiębiorstwa Star Defense Logistics & Engineering (SDLE) na podstawie kontraktu z 2018 roku.

Zobacz też: Jordania chce odsprzedać chińskie drony

(defpost.com)

army.mil