Użyte w nalocie na Pakistan 26 lutego bomby kierowane Spice zdobyły duże uznanie indyjskiego lotnictwa. Trwają już prace nad ich integracją z myśliwcami Su-30MKI. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwają ani ile będą kosztować.

Su-30MKI jest obecnie najliczniejszym typem samolotu w Bhāratīya Vāyu Senā. W linii znajduje się ich obecnie 229, a kolejne są ciągle zamawiane. Dowództwo indyjskiego lotnictwa uznało w związku z tym, że samolot musi dysponować jak największymi zdolnościami bojowymi.

Do tej pory z izraelskimi bombami kierowanymi Spice (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) zintegrowano w Indiach jedynie myśliwce Mirage 2000. Su-30MKI będzie pierwszym samolotem konstrukcji rosyjskiej przystosowanym do przenoszenia uzbrojenia tego typu.

Bomby Spice bardzo dobrze sprawdziły się w ataku na pakistański Balakot. Według indyjskiego lotnictwa aż 80% zrzuconych bomb miało trafić w wyznaczone cele. Początkowo sądzono, że Mirage’e 2000 przenosiły bomby burzące Spice 1000. Okazało się jednak, iż indyjskie lotnictwo zdecydowało się wykorzystać bomby Spice 2000 do rażenia siły żywej i dodatkowo wyposażone jeszcze w głowice penetrujące. Z tego powodu zniszczenia widoczne na zdjęciach satelitarnych nie wyglądają na bardzo duże.

Zobacz też: Rusza integracja indyjskich Su-30 z BrahMosami

(economictimes.indiatimes.com, indiatoday.in)

KGyST, na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported