W środę Indie uroczyście odebrały pierwszą parę zmodernizowanych myśliwców Mirage 2000. Maszyny zostały unowocześnione do opracowanego wspólnie przez Dassault i Thalesa standardu I/TI.

Ceremonia miała miejsce w centrum lotów próbnych Dassault Aviation w Istres. Ptronat nad uroczystością objął ambasador Indii we Francji Arun K. Singh. Kontrakt na modernizację indyjskiej floty Mirage’ów 2000 został podpisany w lipcu 2011, a pierwszy zmodernizowany samolot wzniósł się w powietrze 5 października 2013. Główne zmiany objęły instalację nowego radaru, systemu walki radioelektronicznej oraz komputera misji dostarczonych przez Thalesa. Francuskie zakłady pracowały jedynie nad pierwszą parą samolotów, pozostałych 51 jednomiejscowych i 8 dwumiejscowych maszyn zostanie zmodernizowanych w zakładach HAL w Bengaluru. Indie zakupiły myśliwce Mirage 2000 H/TH w latach 80.

Podczas uroczystości prezes Dassult Eric Trappier bardzo chwalił ciągnącą się już 60 lat współpracę wojskową pomiędzy Francją a Indiami. Zakup przez Indie myśliwców Rafale jest kolejnym, logicznym krokiem na tej drodze. Wypowiedź Trappiera nie może dziwić, biorąc pod uwagę, że indyjski kontrakt na Rafale będzie największą umową w dziejach tego samolotu. Niestety dla Dassaulta negocjacje ciągle się przedłużają, a strona indyjska staje się coraz bardziej zniecierpliwiona.

(thalesgroup.com, fot. ibnlive.in.com)