Hiszpańska minister obrony María Dolores de Cospedal poinformowała, że w najbliższym czasie przedstawi szczegóły piętnastoletniego planu inwestycyjnego sił zbrojnych Hiszpanii. Obecne wydatki Fuerzas Armadas Españolas kształtują się na poziomie 0,92% produktu krajowego brutto i są dalekie od ustalonego na szczycie NATO w Cardiff w 2014 roku. Sojusz wymaga od członków osiągnięcia poziomu 2% PKB do roku 2024.

W styczniu szefowa resortu obrony podczas przemówienia w Kortezach stwierdziła, że Hiszpania tego poziomu nie osiągnie, ale wydatki na zbrojenia mogą wzrosnąć do pułapu 1,53% PKB w 2024 roku, zakładając dobre wyniki gospodarki. W ramach tego planu sfinansowany będzie zakup nowego sprzętu wojskowego i modernizację obecnie eksploatowanego.

Nowy plan inwestycyjny zastąpi dwadzieścia dwa programy przezbrojenia – Programas Especiales de Armamento – wdrożone w latach dziewięćdziesiątych. Przez pewien czas oba plany będą współistnieć, gdyż ten pierwszy zakończy się w 2030 roku. Liczba programów zmniejszy się do siedmiu, zaś koszty ich realizacji wynieść mają 10,8 miliarda euro.

Według źródeł wojskowych w najbliższych tygodniach Cospedal planuje wprowadzić pierwszą fazę nowego cyklu inwestycyjnego do rady ministrów. Decyzja rządu będzie stanowić zielone światło dla nowego planu zamówień ministerstwa. Nieznany jest jeszcze sposób finansowania nowego planu.

Hiszpańskie siły zbrojne skupią się na pozyskaniu i wprowadzeniu do służby bojowych wozów piechoty Piranha 5, które zastąpią transportery BMR 600 (na zdjęciu). Poza tym realizowane będą programy fregat projektu F-110, nowych samolotów szkolenia zaawansowanego, modernizacji systemów dowodzenia i kontroli, pozyskania latających cystern Airbus A330 MRTT, śmigłowców NH90 i modernizacji śmigłowców transportowych CH-47 Chinook.

Obecnie nadal w toku jest jedenaście projektów, które między innymi zmierzają do rozbudowy potencjału floty transportowej hiszpańskiego lotnictwa wojskowe poprzez pozyskanie samolotów transportowych A400M oraz pozyskania myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon, śmigłowców Tigre i okrętów podwodnych S-80.

Zobacz też: Testy tankowania w powietrzu A400M

(armyrecognition.com)

Master Sgt. Scott Wagers, USAF