22 września – z tygodniowym opóźnieniem – francuska dyrekcja generalna do spraw uzbrojenia DGA (Direction générale de l’armement) opublikowała informację o zamówieniu kolejnej transzy 313 pojazdów w ramach programu Scorpion (Synergie du Contact Renforcée par la Polyvalence et l’infovalorisation). Umowa dotyczy 271 kołowych transporterów opancerzonych Griffon VBMR (Véhicule Blindé Multi-Rôles) i 42 kołowych wozów rozpoznawczych Jaguar EBRC.

Za realizację kontraktu odpowiadać będą spółki Nexter Systems, Arquus, Thales, Safran, MBDA i CTA International. Według komunikatów pojazdy tej partii zostaną przekazane wojskom lądowym w latach 2022–2023. Wartości zamówienia nie ujawniono.

Jest to kolejny etap pozyskiwania pojazdów tego typu w ramach ustawy o programowaniu wojskowym. Loi de programmation militaire, obowiązujące w latach 2019–2025, zakłada rozszerzenie zakresu programu Scorpion i przyspieszenie dostaw nowych pojazdów. Do 2030 roku Armée de terre otrzyma 1872 transportery Griffon i 300 wozów rozpoznawczych Jaguar. Połowa pojazdów (936 Griffonów i 150 Jaguarów) trafi do odbiorcy do 2025. Jeśli uda się zrealizować ambitne plany, Paryż może mieć pierwszą batalionową grupę bojową GTIA (Groupement Tactique Interarmes) już w roku 2021.

Dostawy rozpoczęły się w lipcu 2019 roku. Wówczas w zakładach Satory w Wersalu odebrano trzy pojazdy tego typu. Minister sił zbrojnych Florence Parly poinformowała, że Francja pozyska kolejnych 150 egzemplarzy. Griffony zastąpią 2661 transporterów VAB (Véhicule de l’Avant Blindé), które są w służbie od 1978 roku. W 2021 roku dowództwo francuskich wojsk lądowych zamierza wysłać pierwsze Griffony VBMR na misje zagraniczne.

Dotychczas ostatnią partię odebrano w lipcu. Trzynaście Griffonów VBMR trafiło do 21. Pułku Piechoty Morskiej (mającego faktyczne rozmiary batalionu) stacjonującego we Fréjus w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

Griffon to sześcio- lub czterokołowy transporter opancerzony zabierający trzyosobową załogę i do dziesięciu żołnierzy desantu. Uzbrojenie stanowią karabiny maszynowe kalibru 7,62 i 12,7 milimetra lub granatnik kalibru 40 milimetrów w zsmu. Jaguar jest wozem zwiadowczym i wsparcia ogniowego z napędem na sześć kół. Załogę tworzą trzy osoby: kierowca, strzelec i dowódca. Modułem uzbrojenia jest opracowana przez Nexter Systems wieża 40 CTAS z automatyczną armatą T-40 CTC kalibru 40 milimetrów.

Zobacz też: Atomowy okręt podwodny Perle poważnie uszkodzony przez ogień

(capital.fr, armyrecognition.com)

Armée de Terre