Francuskie wojska lądowe odebrały partię trzynastu kołowych transporterów opancerzonych Griffon VBMR (Véhicule Blindé Multi-Rôles) w ramach programu Scorpion (Synergie du Contact Renforcée par la Polyvalence et l’infovalorisation). Pojazdy trafiły do 21. Pułku Piechoty Morskiej stacjonującego w Fréjus w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

21e régiment d’infanterie de marine jest czwartym pułkiem (choć faktycznie ma on rozmiary batalionu), który przyjął Griffony. W sierpniu rozpocznie się dwumiesięczne szkolenie załóg – kierowców, operatorów uzbrojenia i dowódców – dwóch kompanii. Po zakończeniu pierwszego etapu niemal niezwłocznie rozpocznie się drugi kurs.

Armée de Terre odbierze łącznie 1872 Griffony. W ubiegłym roku dostarczono 92 wozy, zaś w tym do odbiorcy ma trafić 220 egzemplarzy. Harmonogram dostaw w kolejnych latach przedstawia się następująco: w 2021 – 339, w 2022 – 458, w 2023 – 610 i w ostatnim roku dostaw – 777. Jeśli uda się zachować ten plan, sformowanie pierwszej batalionowej grupy bojowej GTIA (Groupement Tactique Interarmes) nastąpi już w roku 2021. Połowa wszystkich zamówionych pojazdów (936) ma znaleźć się u odbiorcy w 2025 roku.

Griffony zastąpią 2661 transporterów VAB (Véhicule de l’Avant Blindé), będące w służbie od 1978 roku. W 2021 roku dowództwo francuskich wojsk lądowych zamierza wysłać pierwsze Griffony VBMR na misje zagraniczne. Pojazdy pochodzić będą z 3. Pułku Piechoty Morskiej (3e Régiment d’infanterie de Marine) z Vannes i najprawdopodobniej trafią w rejon Sahelu, gdzie trwa operacja „Barkhane”.

Dostawy rozpoczęły się w lipcu, gdy w zakładach Satory w Wersalu odebrano trzy pojazdy tego typu. W trakcie uroczystości minister sił zbrojnych Florence Parly poinformowała, że Francja pozyska kolejnych 150 egzemplarzy. Miesiąc wcześniej rozpoznawcze Jaguary EBRC i transportery opancerzone Griffon VBMR przeszły próby okrętowania w porcie w Tulonie.

Paryż zamówi pojazdy w różnych wariantach, w tym pięćdziesiąt cztery samobieżne moździerze Mortier Embarqué Pour l’Appui au Contact (MEPAC). Powstają one poprzez osadzenie moździerzy automatycznych 2R2M (Rifled Recoiled Mounted Mortar) na podwoziu Griffonów.

Zobacz też: „Kampfboxer“ dla niemieckiej piechoty zmotoryzowanej

(defense.gouv.fr)

Armée de Terre