Francuska marynarka wojenna i wojska lądowe przeprowadziły serię testów kołowych wozów rozpoznawczych Jaguar EBRC i transporterów opancerzonych Griffon VBMR. Próby, które odbyły się w dniach 5–7 listopada w Tulonie, miały dać odpowiedź na pytania odnośnie do możliwości zaokrętowania pojazdów na jednostkach desantowych.

Załogi Jaguarów i Griffonów testowały wejście na pokład okrętu desantowego i zejście z niego. Do tego celu wykorzystano używane przez Marine nationale katamarany desantowe EDA-R (engin de débarquement amphibie rapide) i barki CTM (chaland de transport de matériel).

Ponadto sprawdzano mobilność obu pojazdów podczas przemieszczania się na nabrzeżu: w porcie i na plaży. Próby są częścią zainicjowanego w czerwcu procesu kwalifikacyjnego, za który odpowiada francuska dyrekcja generalna do spraw uzbrojenia. Uczestniczą w nich żołnierzy wojsk lądowych i marynarki wojennej, a także pracownicy dyrekcji i przedsiębiorstw, które biorą udział w rozwoju Jaguarów i Griffonów.

Następna runda testów odbędzie się na początku 2020 roku i skupi się na przenoszeniu obu typów pojazdów z lotniskowca Charles de Gaulle na okręty desantowe. Kampania odbywać się będzie na pełnym morzu.

Zobacz też: Pierwsze zmodernizowane ATL2 dla francuskiej marynarki

(defense.gouv.fr, armyrecognition.com)

Armée de Terre