Filipiński sekretarz obrony Delfin Lorenzana oświadczył, że Manili nie stać na zakup jakichkolwiek śmigłowców bojowych amerykańskiej produkcji. Lokalne media nagłośniły przy tej okazji powody, dla których ciągle nie podpisano kontraktu z tureckim TAI na śmigłowce T129.

Amerykański Departament Stanu dość niespodziewanie wyraził pod koniec kwietnia zgodę na sprzedaż Filipinom śmigłowców AH-1Z Viper i AH-64E Guardian. Oba ewentualne kontrakty obejmują po sześć maszyn wraz z pakietami szkoleniowymi, logistycznymi i uzbrojenia. Umowa na Vipery szacowana jest na 450 milionów dolarów, zaś na Guardiany – na 1,5 miliarda dolarów.

Tymczasem sekretarz Lorenzana przyznał, że filipiński budżet na zakup nowoczesnych śmigłowców bojowych wynosi zaledwie 256 milionów dolarów. Jak zauważył polityk, przy takich środkach Filipiny stać na zakup jednego lub dwóch śmigłowców.

Właśnie z powodu ograniczonych funduszy Filipiny wybrały turecki T129. Kontrakt na sześć maszyn został przyznany w grudniu ubiegłego roku, ale ciągle nie doszło do jego podpisania. Ze względu na użycie komponentów amerykańskiej produkcji TAI potrzebuje zgody władz USA na eksport T129. Waszyngton zaś odmawia z powodu sankcji nałożonych na Turcję za kupno rosyjskiego systemu przeciwlotniczego S-400.

Nie można też wykluczać, że blokowanie sprzedaży tureckich śmigłowców jest, niejako przy okazji, formą nacisku na prezydenta Rodriga Duterte. Filipiński przywódca w lutym wypowiedział umowę o stacjonowaniu na terenie kraju amerykańskich wojsk (VFA). Pojawiły się wówczas ostrzeżenia, że Waszyngton może w odwecie wstrzymać dostawy części zamiennych do sprzętu amerykańskiej produkcji, który stanowi podstawę wyposażenia filipińskich sił zbrojnych.

Zobacz też: Leonardo opracuje następcę śmigłowca Mangusta

(globalnation.inquirer.net)

US Marine Corps / MCIPAC Combat Camera, Lance Cpl. Sean M. Evans