Wypowiedzenie umowy VFA (Visiting Forces Agreement) przez prezydenta Rodriga Duterte postawiło pod znakiem zapytania szykowane przekazanie amerykańskich śmigłowców siłom zbrojnym Filipin. Obie strony zapewniają o woli sfinalizowania transakcji, ale na widnokręgu już majaczą problemy z utrzymaniem gotowości operacyjnej filipińskiego sprzętu.

W ramach programu Excess Defense Articles (EDA) Waszyngton zaproponował przekazanie używanych śmigłowców: czterech UH-60 Black Hawków i czterech AH-1 Cobr niesprecyzowanych wersji. Propozycja obejmuje także pięć samolotów transportowych Beechcraft C-12 Huron. To pierwszy przypadek, gdy Stany Zjednoczone zaproponowały Filipinom przekazanie statków powietrznych. Śmigłowce są przewidziane dla sformowanego pod koniec ubiegłego roku komponentu lotniczego wojsk lądowych.

Strona filipińska miałaby pokryć koszty napraw, transportu, awioniki i uzbrojenia. Według nieoficjalnych informacji grupa oficerów już zapoznała się z maszynami wytypowanymi do przekazania i uznała, że są w dobrym stanie technicznym. Kolejny zespół ma udać się do USA w kwietniu i przeprowadzić dokładne oględziny samolotów i śmigłowców. Dostawy miałyby zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

Wypowiedziane porozumienie VFA pozostanie w mocy jeszcze przez pół roku, co powinno wystarczyć na przeprowadzenie wszystkich formalności związanych z transakcją. Problemy mogą zacząć się później. W sytuacji zerwania VFA amerykański Kongres zapewne mniej chętnie będzie uwzględniać Filipiny w programach pomocy wojskowej, takich jak EDA czy FMF (Foreign Military Financing). W tym i następnym roku Manila miała w ich ramach otrzymać ponad 200 milionów dolarów.

Prawdziwe ryzyko dla filipińskich sił zbrojnych leży jednak gdzie indziej. VFA obejmuje wsparcie techniczne, w tym dostawy części zamiennych. Filipinom grozi więc sytuacja podobna jak kilka lat temu Pakistanowi. Manila jest jednak w dużo gorszej sytuacji, gdyż większość sprzętu używanego przez filipińskie siły zbrojne jest produkcji amerykańskiej.

W ramach zakrojonego na dużą skalę programu modernizacji filipiny zapowiedziały kupno między innymi szesnastu śmigłowców wielozadaniowych S-70i i sześciu bojowych T129. Ze względów finansowych Manila nie gardzi także sprzętem z drugiej ręki. W listopadzie ubiegłego roku przyjęto dwa AH-1F podarowane przez Jordanię.

Zobacz też: Zgoda na AH-6i dla Tajlandii

(onenews.ph)

Lance Corporal Nicholous Radloff