Sarcos Robotics poinformował o zdobyciu kontraktu na dostawę egzoszkieletów Guardian XO Alpha dla amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej. Nie oznacza to jednak, iż USMC wprowadzi już egzoszkielety na wyposażenie. Dostarczone egzemplarze mają jedynie posłużyć do testów w ramach programu Logistics Innovation Office.

Firma nie podała wartości kontraktu ani liczby zamówionych egzoszkieletów. Wiadomo jedynie, że Guardian XO Alpha mają zostać dostarczone do końca tego roku. Korpus Piechoty Morskiej już w ubiegłym roku zwrócił uwagę na serię Guardian XO. Wcześniej produktami zainteresowało się także Dowództwo Operacji Specjalnych. Swoje programy zmierzające do wdrożenia egzoszkieletów prowadzą również US Air Force i US Navy.

Guardian XO Alpha umożliwia człowiekowi podnoszenie ciężarów o masie do 90 kilogramów. Czas pracy urządzenia wynosi osiem godzin. Aby usprawnić przygotowanie ważącego 68 kilogramów egzoszkieletu do działania, producent zdecydował się na niekonwencjonalne podejście. Urządzenia rodziny Guardian XO nie są przyczepiane do człowieka, to operator przyczepia się do robotycznego egzoszkieletu. Sam proces ma zajmować około minuty.

Egzoszkielety mają na obecnym etapie znaleźć zastosowanie przede wszystkim w logistyce, co umożliwi redukcję personelu. USMC bierze również pod uwagę zastosowanie ich w artylerii, co pozwoli obsłudze dział na dłuższą i wydajniejszą pracę.

Prace nad egzoszkieletem przeznaczonym dla jednostek logistycznych prowadzone są również w Niemczech. Z kolei izraelska firma Marom Dolphin opracowała egzoszkielet z wózkiem transportowym, pozwalającym żołnierzom na zabieranie większych ilości zaopatrzenia.

Zobacz też: USMC: Roboty w charakterze ruchomych celów

(asiatimes.com, exoskeletonreport.com)

Sarcos Robotics