Jak podał 18 września serwis Military.com, już tylko krok dzieli amerykański Korpus Piechoty Morskiej od podpisania kontraktu na próby egzoszkieletów serii Guardian XO, wytwarzanych przez firmę Sarcos Robotics. Urządzenie takie pokazano ostatnio na odbywających się w Quantico w Wirginii targach przyszłego wyposażenia dla USMC pod nazwą „Modern Day Marine 2019”.

Obsługa egzoszkieletu jest ponoć bardzo intuicyjna. Mechanizm rozpoznaje nacisk na rozmieszczone w konstrukcji czujniki jako zamiar wykonania ruchu. Zatrzymuje się, gdy operator przestaje się poruszać. W zależności od konfiguracji Guardian XO waży od około dwudziestu do dziewięćdziesięciu kilogramów, dysponując zdolnością do dźwigania ciężarów od trzydziestu pięciu do dziewięćdziesięciu kilogramów.

– Łączy on ludzki instynkt i inteligentną zdolność do oceny sytuacji z precyzją, siłą i wytrzymałością robota, tworząc efektowne i wydajne, a szczerze mówiąc, także bezpieczniejsze, środowisko pracy – zachwala swój produkt Jim Miller, wiceprezes Sarcosa do spraw produktów obronnych.

Operator Guardiana musi dysponować jedynie stosunkowo przeciętnym wzrostem, nie mniejszym niż 160 i nie większym niż 195 centymetrów. W piechocie morskiej jednym z pierwszych jego zastosowań mogłaby być obsługa stanowisk artyleryjskich, przy której nosić trzeba wiele ciężkich ładunków.

– Zamiast zespołu czterech marines może wystarczyć tylko jeden z taką [powiększoną] zdolnością do rozładowywania palet oraz przemieszczania i załadowywania amunicji – twierdzi Miller.

Na wystawie przedstawiono egzoszkielet w kolorystyce żółto-czarnej, przez co żartobliwie porównywano go z robotem Bumblebee z uniwersum „Transformers”. Używany miałby być jednak najzupełniej poważnie, chroniąc kręgosłupy i kończyny żołnierzy przed nadmiernym zużyciem lub urazami, a ich pracodawcę – przed kosztownymi świadczeniami rentowymi.

Przedstawiony na „Modern Day Marine 2019” egzoszkielet Guardian XO w całej okazałości (fot. US Marine Corps / Lance Cpl. Yuritzy Gomez)

Zobacz też: Royal Marines: Żołnierz przyszłości jak Predator

(military.com, sarcos.com)

US Marine Corps / Lance Cpl. Yuritzy Gomez