Według informacji, które pojawiły się na koncie Egypt Defense Portal na Facebooku południowokoreańska firma Hanwha Techwin ma duże nadzieje, że podpisze nowe kontrakty na eksport haubic samobieżnych K9 Thunder kalibru 155 milimetrów. Oprócz Egiptu w gronie potencjalnych kontrahentów wymienia się także tureckie wojska lądowe.

Spółka Hanwha Techwin rozpoczęła negocjacje w sprawie dostawy K9 do Egiptu w 2010 roku. Wówczas Seul i Kair podpisały list intencyjny dotyczący dwustronnej współpracy wojskowej. Negocjacje przerwano w styczniu 2011 roku ze względu na sytuację polityczną.

W marcu bieżącego roku powrócono do protokołu ustaleń w zakresie wzmocnienia dwustronnych relacji. Porozumienie w Kairze podpisali południowokoreański wiceminister obrony Hwang In-moo i egipski minister obrony Sedki Sobhy.

K9 mogą zastąpić stare amerykańskie haubice M109A2 i M109A5 kalibru 155 milimetrów od wielu lat używane przez egipskie siły zbrojne. Według danych Military Balance wojska lądowe Egiptu posiadają w sumie 164 haubice M109A2 i 204 M109A5.

Oprócz wojsk lądowych Korei Południowej, które mają 1136 haubic K9, uzbrojenie to trafi do Finlandii, Indii, Estonii i być może do Norwegii, gdzie rywalizuje ze szwajcarskim RUAG, oferującym zmodernizowane wersje systemu M109. Ponadto wcześniej tureckie wojska lądowe kupiły haubice K9, nadając lokalnemu wariantowi haubicy nazwę T-155 Firtina. 120 podwozi samobieżnych haubic K9 wykorzystanych będzie w polskich armatohaubicach Krab.

(armyrecognition.com, yonhapnews.co.kr)

Republic of Korea Armed Forces