Dowódca 242. Eskadry Myśliwsko-Uderzeniowej lotnictwa amerykańskiego korpusu piechoty morskiej, podpułkownik James Compton został zdymisjonowany z powodu utraty zaufania do jego osoby przez wyższe dowództwo. Usunięcie ze stanowiska jest wynikiem wypadku sprzed czterech miesięcy, gdy – w czasie tankowania w powietrzu – należący do eskadry F/A-18D zderzył się z KC-130.

Podpułkownik Compton został usunięty z rozkazu dowódcy 1. Skrzydła Lotniczego Marines, generała dywizji Thomasa Weidleya. Korpus nie udzielił żadnych dodatkowych informacji na ten temat. Tymczasowym dowódcą jednostki został podpułkownik Kevin Campbell.

W wyniku wypadku z 6 grudnia 2018 roku zginęło sześciu lotników. Obaj członkowie załogi Horneta zostali odnalezieni szybko po wypadku i przetransportowani do szpitala, ale pilot, kapitan Jahmar Resilard, wkrótce zmarł. Nikt z pięciu członków załogi KC-130 nie został odnaleziony i wszyscy zostali uznani za zmarłych. Przyczyna wypadku ciągle jest przedmiotem dochodzenia.

Podpułkownik Compton ukończył Akademię Marynarki Wojennej. Na koncie ma ponad 2700 godzin nalotu na F/A-18 bez żadnego wypadku. Razem z 242. Eskadrą brał udział między innymi w działaniach bojowych w Iraku.

Zobacz też: Belgia: F-16 zniszczony w wyniku ostrzału z działka

(military.com)

USMC / Sgt. Rocky Smith